ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ARM walczy z chińskim oddziałem

Chińscy producenci smartfonów chcą zablokować przejęcie ARM

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

NVIDIA rozpoczęła jakiś czas temu proces przejęcia od SoftBanku spółki ARM Holdings za łączną kwotę 40 miliardów dolarów. Jest to jedna z największych i przy okazji najważniejszy, transakcji w świecie elektroniki. Ta budzi jednak skrajne emocje i nie wszystkim się ona podoba. Obecnie kilka chińskich firm technologicznych, w tym Huawei, wyraziło zaniepokojenie tą transakcją. W raporcie dodaje się, że firmy te lobbują u organów regulacyjnych, aby albo ją zablokować, albo narzucić warunki zapewniające dostęp do technologii ARM chińskim firmom.

Chińskie firmy chcą zablokować zakup ARM przez Nvdię

Chińskie firmy chcą zablokować zakup ARM przez Nvdię

Chińskie firmy obawiają się, że umowa ta stanie się dla rządu Stanów Zjednoczonych kolejną bronią, która odetnie dostęp do nowych technologii dla firm z Chin w miarę intensyfikacji wojny handlowej USA-Chiny. Nie są to obawy bezpodstawne. Stany Zjednoczone wielokrotnie grały tą kartą w swojej wojnie przeciwko Huaweiowi. Natomiast konstrukcje i architektura półprzewodników ARM mają fundamentalne znaczenie nie tylko dla branży smartfonów, ale niemal całego rynku elektroniki. Warto dodać, że Chiny są największym na świecie rynkiem półprzewodników, i importują chipy o wartości około 300 miliardów dolarów rocznie. Nie kogą więc sobie pozwolić na takie ryzyko.

Zobacz też: Tanio, taniej, Amazfit Pop – nowy smartwatch za 200 złotych

Od czasu zawarcia umowy pomiędzy firmami NVIDIA i ARM, wszyscy oczekiwali, że stanie ona w obliczu poważnych problemów regulacyjnych. Większość kluczowych rynków, w tym Chiny, muszą w związku z tym jeszcze rozpatrzyć formalny wniosek o zatwierdzenie transakcji. Ta prawdopodobnie napotka na sprzeciw w Państwie Środka. Co ciekawe w oficjalnym komunikacie NVIDIA i ARM stwierdziły, że są pewne, że umowa zostanie zawarta. Z drugiej strony wyrażenie wątpliwości mogłoby zasiać popłoch wśród inwestorów. 

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy