SK Hynix to południowokoreański gigant zajmujący się głównie układami pamięci. Producent ten właśnie ogłosił, że kupuje biznes pamięci flash Intela za 9 miliardów dolarów. Transakcja obejmuje rozwiązania SSD, NAND flash i wafle krzemowe Intela oraz zakład produkcyjny w Dalian w Chinach. Co ciekawe Intel zachowuje swój oddział Optane. To oznacza, że nie zamierza rezygnować ze swoich dysków wspierających HDD w pracy w konfiguracjach ze swoimi autorskimi układami.

Intel sprzedał dział dysków twardych

Intel sprzedał dział dysków twardych

SK Hynix spodziewa się uzyskać zgodę rządu na tę transakcję do końca 2021 roku. Wtedy też zapłaci pierwszą ratę w wysokości 7 mld USD. Pozostałe 2 miliardy dolarów mają zostać wypłacone po przekazaniu ostatniej części aktywów biznesowych działu pamięci NAND i pamięci masowych Intela w marcu 2025 roku. Intel będzie kontynuował produkcję wafli NAND w swojej chińskiej fabryce aż do ich ostatecznego zamknięcia. Niebiescy oświadczyli, że wpływy ze sprzedaży przeznaczą na inwestycje w swoje długoterminowe priorytety rozwoju, które obejmują sztuczną inteligencję i sieci 5G. 

Ta transakcja pozwoli nam na dalsze nadanie priorytetu inwestycjom w zróżnicowane technologie. Dzięki nim możemy odegrać większą rolę w sukcesie naszych klientów i zapewnić atrakcyjne zyski naszym udziałowcom.

— Stwierdził prezes Intela w oświadczeniu. 

Zobacz też: Vivo w Europie – co marka nam zaoferuje? Spoiler alert – dużo dobrego

Przejęcie działu Intela przez SK Hynix zmieni ją w drugiego co do wielkości producenta pamięci NAND na świecie, ustępującego jedynie Samsungowi. Transakcja ta skonsoliduje branżę pamięci NAND flash, zmniejszając liczbę firm na rynku. Warto tu przypomnieć, że na początku tego roku Intel przyznał, że nie jest w stanie sprzedać wystarczającej ilości dysków SSD, aby zarobić na chipach 3D NAND produkowanych w jego zakładzie w Dalian. Dyrektor finansowy George Davis wtedy stwierdził, że firma analizuje różne opcje, w tym zamknięcie fabryki. Jak widać, Niebieskim udało się znaleźć nabywcę, więc nie musieli podejmować aż tak drastycznych kroków.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.