Polska firma odpowiadająca za budowę sieci 5G, która wykorzysta komponenty wyprodukowane na terenie naszego kraju? Tego chcieliby Polacy, a przynajmniej tak wynika z najnowszego badania Ericssona. Firma postanowiła sprawdzić oczekiwania Polaków wobec sieci nowej generacji.

Polacy twierdzą, że za budowę sieci 5G w naszym kraju powinna być odpowiedzialna polska firma

54% badanych Polaków uważa, że komponenty potrzebne do budowy sieci 5G w Polsce powinny być wyprodukowane w naszym kraju, natomiast 17,1% chce, żeby pochodziły one z innych krajów europejskich. Według 4,4% ankietowanych komponenty powinny pochodzić z USA, z kolei 2,5% badanych wskazało na Azję. Dla 22,1% badanych ten aspekt nie ma znaczenia. Niemal identycznie ankietowani podeszli do kwestii tego, skąd powinna pochodzić firma odpowiedzialna za budowę sieci 5G. Badani wskazywali te same kraje/kontynenty w identycznej kolejności, różnice wyników w porównaniu do pytania o komponenty wyniosły ok. 1%.

Ericsson ma dobrą informację dla technologicznych patriotów. Spośród jedenastu fabryk produkujących sprzęt Ericsson na świecie, jedna znajduje się w Polsce. W Tczewie powstają urządzenia radiowe gotowe obsłużyć 4G i 5G „Made in Poland” – poinformowała firma. W naszym kraju funkcjonuje także drugie pod względem wielkości centrum badań i rozwoju firmy Ericsson na świecie, które w Krakowie i Łodzi zatrudnia około 1800 osób. Z efektów pracy polskich inżynierów korzystają m.in. Play i Polkomtel. Podczas badania 30% Polaków wysoko oceniło wkład działających w Polsce firm w rozwój światowych technologii teleinformatycznych.

Czytaj także: Państwa UE apelują o walkę z dezinformacją na temat 5G. Jest reakcja przeciwników tej sieci

Badanie przeprowadzone w październiku 2020 roku przez SW Research na zlecenie Ericsson na reprezentatywnej grupie Polaków powyżej 16. roku życia. Przeprowadzono 806 ankiet.

źródło: Ericsson

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.