Grupa naukowców zmierzyła najkrótszą w historii jednostkę czasu. Wyznaczyli ją na podstawie okresu, w jakim fotonowi zajmuje przekroczenie cząsteczki wodoru. Pomiar ten nazywany jest zeptosekundowym i stanowi bilionową część bilionowej części sekundy. Jest to kropka dziesiętna, po której następuje 20 zer i jedynka. Wygląda to w ten sposób: 1 zepktosekunda = 0,000000000000000000001 sekundy. Mowa tu więc o wartości niemal niepojętej dla znacznej większości albo nawet wszystkich ludzi.

Najkrótszy pomiar czasu

Najkrótszy pomiar czasu

Naukowcy w roku 2016 byli w stanie mierzyć czas w krokach co 850 zeptosekund. Jednak nowe badanie pozwoli na pomiary z dokładnością do 247 zeptosekund, ponieważ właśnie tyle zajęło fotonowi przekroczenie cząsteczki wodoru. Jest to ogromny wzrost dokładności w porównaniu z femtosekundami, które stanowią milionowe części miliardowej części sekundy. Praca nad femtosekundami zdobyła Nagrodę Nobla w 1999 roku. Te jednostki z kolei są wykorzystywane do pomiaru czasu potrzebnego na zerwanie i wytworzenie wiązań chemicznych. Oznacza to, że wbrew pozorom są one niezwykle istotne w niektórych dziedzinach chemii. 

Zobacz też: Pierwszy smartfon – jaki model wybrać? Oto nasze propozycje

Z kolei zeptosekundy są raczej jednostką, która interesuje przede wszystkim fizyków. Aby zmierzyć czas, jaki foton potrzebuje do przejścia przez cząsteczkę wodoru Richard Dorner z Uniwersytetu Goethego w Niemczech i jego współpracownicy wykorzystali promieniowanie rentgenowskie z PETRA III w Deutsch Elektronen-Synchrotron (DESY). Jest to akcelerator cząstek położony w Hamburgu. Czyli taki znacznie mniejszy odpowiednik Wielkiego Zderzacza Hadronów. Energia promieniowania rentgenowskiego została tak ustawiona, aby pojedynczy foton, czyli cząstka światła, mógł wybić dwa elektrony z cząsteczki wodoru. Wzajemne oddziaływanie stworzyło falowy wzorzec zwany interferencyjnym. Ten natomiast został zmierzony przez zespół za pomocą narzędzia zwanego Cold Target Recoil Ion Momentum Spectroscopy (COLTRIMS). Jest to bardzo czuły detektor cząstek, który może rejestrować niezwykle szybkie reakcje atomowe i molekularne. Używając tego narzędzia, zespół ustalił, że 247 zeptosekund to czas, w którym molekuła porusza się w cząsteczce. Zespół zasadniczo uchwycił prędkość światła wewnątrz cząsteczki wodoru.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.