Naukowcy znów odkryli coś bardzo intrygującego w atmosferze Wenus. Uważają oni, że znaleźli tam aminokwasową glicynę. Odkrycie to jest powiązane z wykryciem w górnej warstwie atmosfery planety potencjalnego biomarkera. Potencjalnym zastrzeżeniem do ogłoszenia przełomu jest fakt, że odkrycie glicyny w atmosferze nie było jeszcze recenzowane i opublikowane w czasopiśmie naukowym. To oznacza, że nikt nie potwierdził jeszcze poprawności uzyskanych wyników na drodze sprawdzania wyników i metodologii.

Kolejny składnik życia na Wenus

Kolejny składnik życia na Wenus

Głównym autorem badania jest Arijit Manna, doktorant naukowy na Wydziale Fizyki Midnapore College w Indiach. Glicyna jest najprostszym z wszystkich aminokwasów, które są obecne w kodzie genetycznym. Warto dodać, że z 500 znanych aminokwasów, tylko 20 jest obecnych w kodzie genetycznym. Dodatkowo sama glicyna i inne aminokwasy nie są biosygnaturami, jak np. fosforan, ale są budulcem białek. Aminokwasy były jednymi z pierwszych cząsteczek organicznych, które pojawiły się na Ziemi. Natomiast glicyna jest ważna dla rozwoju białek i innych związków biologicznych. Warto również podkreślić, że aminokwasy są często odnajdywane w meteorytach, które spadają na Ziemię. Mogą jednak powstawać w sposób czysto chemiczny, bez udziału życia, co zostało już wielokrotnie udowodnione podczas eksperymentów.

Zobacz też: Hugh Laurie walczy z politycznymi wrogami w nowym serialu w HBO

Glicyna została odkryta w pobliżu równika planety. Co ciekawe okolice biegunów jej nie zawierają. W pracy autorzy zauważają, że wykrycie glicyny w atmosferze Wenus może być jednym z kluczy do zrozumienia mechanizmów powstawania cząsteczek prebiotycznych. Zespół uważa, że górna atmosfera Wenus mogłaby przejść przez podobne procesy biologiczne jak Ziemia miliardy lat temu. Silniejszy sygnał na środkowych szerokościach geograficznych odnotowano również w odkryciu fosforanu. Oba te odkrycia pobudzają wyobraźnię. Co prawda powierzchnia planety jest niegościnna, to istnieją regiony wysoko w chmurach, gdzie teoretycznie mogłoby istnieć życie. Warto jednak podkreślić, że trudno to traktować jako dowód, albo nawet poważną poszlakę wskazującą, że nie jesteśmy sami w naszym układzie planetarnym.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.