E-wizyta w ZUS to nowa możliwość dla osób, które nie mogą iść do urzędu lub po prostu w czasach pandemii robić tego nie chcą. Pierwsi petenci mogą się już umawiać na wirtualne wizyty w urzędzie, jeżeli mieszkają w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu. Jednak od listopada, taka możliwość wirtualnej wizyty oraz konsultacji ma zostać rozszerzona na cały kraj.

E-wizyta w ZUS

E-wizyta ZUS
Fot. ZUS

Obecnie E-wizyta w ZUS umożliwiona została dla 7 oddziałów, ale wszystkie 43 placówki mają ją oferować już niebawem. Na czym będzie polegała i jak ją umówić? Przede wszystkim trzeba będzie wejść na stronę ZUS-u, gdzie czeka specjalnie przygotowana podstrona. Tam należy wybrać temat, który chce się podjąć na takiej rozmowie. Do wyboru są: Firmy i Pracownicy, Zasiłki, Emerytury i Renty, Potwierdzenie Profilu PUE. Następnie wpisujemy kod pocztowy miejsca zamieszkania, który przekierowuje nas do odpowiedniej placówki. Kolejnym krokiem będzie wybranie terminu spotkania. Obecnie można to zrobić z dnia na dzień, ale jeżeli obłożenie będzie większe, może się to zmienić.

Następnie należy wypełnić krótki formularz, gdzie podajemy imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu. Jeżeli chcemy, by w spotkaniu uczestniczył także opiekun prawny, jego dane także należy podać. Jeżeli wszystko uzupełniliśmy poprawnie, dostaniemy SMS-a z potwierdzeniem wizyty. Dzień przez E-wizytą w ZUS mamy dostać także odpowiednie przypomnienie, a na godzinę przed spotkaniem maila z linkiem, pod którym to się odbędzie. Jeżeli będziemy chcieli dowiedzieć się czegoś w naszej sprawie, a nie tylko o coś zapytać, trzeba będzie pokazać dowód tożsamości do kamery.

Zobacz też: Zakaz samochodów elektrycznych w garażach podziemnych?

Czego dowiemy się podczas E-wizyty?

Podczas takiego wirtualnego spotkania, które ma trwać maksymalnie 20 minut, nie będzie można złożyć wniosków dotyczących zmiany danych identyfikacyjnych, adresowych czy numeru rachunku bankowego. Nie da się także potwierdzić Profilu Zaufanego ePUAP. Co więc można uzyskać na takiej E-wizycie? Otóż można wtedy:

  • uzyskać informacje ogólne w zakresie obowiązujących przepisów prawa
  • otrzymać informacje na temat zasad wypełniania, kompletowania i składania wniosków/dokumentów
  • uzyskać informacje o usługach doradczych, np. doradcy emerytalnego, w tym dotyczące prognozowanej kwoty przyszłej emerytury oraz doradcy ds. ulg i umorzeń
  • złożyć niektóre wnioski o wydanie zaświadczeń (zaświadczenie zostanie wysłane na adres zapisany na koncie klienta w ZUS)
  • potwierdzić tożsamość, aby zaufać niezaufany profil PUE
  • dostać wsparcie w założeniu profilu PUE

Źródło: ZUS

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.