Google ubija kolejną aplikację, a tym razem padło na Zaufane Kontakty. Poszło dość szybko, bo aplikacja zdążyła już zniknąć z Google Play Store, a to oznacza, że firmie faktycznie się śpieszy. Zazwyczaj, kiedy informuje ona o tym, że któreś z jej rozwiązań zostanie wyłączone, użytkownicy mają sporo czasu na przetrawienie wiadomości. Nie tym razem.

Zaufane Kontakty Google – koniec wsparcia

Zaufane Kontakty Google
Fot. Zaufane Kontakty Google

Dopiero co pojawiła się informacja o tym, że Google zamierza wysłać na swoje cmentarzysko Google Hangouts, a teraz przyszła pora na kolejną aplikację. Mowa o Zaufanych Kontaktach (Trusted Contacts), które swój żywot zakończą już… 1 grudnia tego roku. Został więc niewiele ponad miesiąc na to, by oswoić się z tą myślą. Do tego czasu można z niej swobodnie korzystać, ale po 1 grudnia trzeba będzie już szukać alternatywy. Google proponuje… Google Maps. Chodzi o możliwość udostępniania lokalizacji, ale w tym przypadku to zmiana, która absolutnie nie cieszy.

Zaufane Kontakty od Google potrafiły bowiem znacznie więcej, niż tylko udostępniać lokalizację. Głównym plusem aplikacji było to, by mieć możliwość „kontrolowania” tego, co dzieje się z naszymi najbliższymi. Osoby, które dodane były do naszych zaufanych kontaktów, mogły udostępniać nam swoją lokalizację od razu (np. kiedy były w niebezpieczeństwie czy uczestniczyły w wypadku). W aplikacji można było wysłać żądanie, by konkretna osoba odpowiedziała w danym czasie. To sprawiało, że wiedziało się o tym, czy nic jej nie grozi. Jeżeli nie było reakcji, użytkownik automatycznie dostawał lokalizację miejsca, gdzie znajduje się bliska osoba. Można było także sprawdzić, jaki jest stan  telefonu (poziom naładowania baterii) osób, które były dodane do aplikacji.

Zobacz też: Chrome OS z natywnym nagrywaniem ekranu.

Google po raz kolejny pozbywa się aplikacji, która jest stosunkowo młoda. Zaufane Kontakty pojawiły się pod koniec 2016 roku, więc „żyły” raptem 4 lata. Widocznie zbyt mało osób z nich korzystało lub Google chce się powoli pozbywać aplikacji, które „ciążą” firmie w portfolio.

Źródło: Google / XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.