ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
dajmy drugie życie telefonom

Orange apeluje: dajmy drugie życie naszym telefonom

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Orange zwraca się do użytkowników komórek, by zadbali o środowisko. Dajmy drugie życie telefonom – apeluje operator i daje wskazówki, co można zrobić ze starymi smartfonami, które bezużytecznie leżą w szufladach u wielu z nas. Według szacunków, 4 miliony takich urządzeń może znajdować się w Polsce.

Dajmy drugie życie telefonom – ale jak to zrobić?

Do wyprodukowania jednego smartfona potrzeba kilkudziesięciu kilogramów surowców, takich jak plastik, miedź i szkło. Warto więc powstrzymać się od wyrzucania telefonu do śmieci lub chowania go do szuflady np. dwa lata po jego zakupie.

Orange proponuje zasadę 4 x R – reuse, refurbish, repair, recycle. Duża część urządzeń zalegających w naszych szufladach tak naprawdę jest jeszcze sprawna, ale będąc niezużywana, bezsensownie się starzeje i traci na wartości. Jeśli więc chcemy zmienić smartfona na nowy, warto sprzedać stary telefon. Możemy go też oddać do naprawy, jeśli jakiś element jest uszkodzony. W sytuacji, gdy urządzenie jest już zupełnie niesprawne, powinniśmy oddać je do recyklingu. Wyrzucenie telefonu do zwykłego kosza na śmieci to marnowanie surowców oraz energii, a także zagrożenie dla zdrowia i środowiska.

Czytaj także: Wyciek powietrza na ISS zlokalizowany – astronauci wciąż jednak nie mogą odetchnąć z ulgą

38% badanych Polaków przyznaje, że ma nieużywany telefon, który kurzy się w szufladzie. Warto z takim urządzeniem zrobić coś pożytecznego w trosce o środowisko. Stare komórki można zanieść m.in. do jednego z salonów Orange i umieścić je w specjalnym pojemniku. Przekażemy je naszemu partnerowi do recyklingu, co przyczyni się do ochrony zasobów naturalnych ziemi – wyjaśnia operator.

źródło: Orange

Sprawdź najnowsze wpisy