Chrome OS mimo swoich licznych zalet ma także cały wagon wad i braków. Jednym z nich jest nagrywanie ekranu. Większość darmowych programów, które mogą służyć do tego celu albo nie działa poprawnie, albo są darmowe jedynie z nazwy. Zwykle wymagają opłacenia dość drogiej subskrypcji, aby odblokować podstawowe funkcje, takie jak nieograniczona ilość nagrań wideo o wysokiej rozdzielczości. Oczywiście nie ma nic złego w takim modelu biznesowym. Narzekam tu na niedogodności systemu, nie na oprogramowanie firm zewnętrznych.

Nagrywanie ekranu w Chrome OS

Nagrywanie ekranu w Chrome OS

Na szczęście programiści Google zdają się zdawać sobie sprawę, że ludzie nie chcą płacić abonamentu za przyzwoite nagrania z ekranu. Dlatego też nareszcie zdecydowali się dodać natywne rozwiązanie do Chrome OS. Opcja ta została po raz pierwszy odkryta w kanale Canary. Firma dodała w nim rejestrator ekranu, który obsługuje natywną rozdzielczość komputerów. Aby uruchomić nową funkcjonalność, należy oczywiście znajdować się w kanale Canary. Następnie należy w pasku przeglądarki umieścić następującą frazę:

chrome://flags/#screen-capture

Oczywiście trzeba jeszcze zaznaczyć odpowiednią flagę. Żeby uruchomić nagrywanie ekranu wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl, Shift i Overview (prostokąt z dwiema pionowymi kreskami w miejscu gdzie normalnie powinno być F5). Wtedy powinien się pojawić pływający pasek z możliwością uruchomienia nagrywania ekranu. 

Zobacz też: Tryb samochodowy Asystenta Google już prawie gotowy! Firma kazała nam długo czekać

Na pierwszy rzut oka pasek przechwytywania ma zgrabną estetykę czerpiącą z Google Material, która wykorzystuje układ przypominający narzędzie do zrzutów ekranu w MacOS Mojave. Pasek oferuje przełącznik umożliwiający przełączanie między nagraniami zrzutów i nagraniami ekranowymi. Ponadto, można zmienić rozmiar uchwyconego obszaru na pełny, częściowy lub okno. Niestety, nie wiadomo kiedy opcja ta trafi do kanału beta, ani stabilnej wersji Chrome OS. Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość.

Źródło: AndroidPolice

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.