Google jest znane z wielu rzeczy. Jednak ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że najważniejszą z nich jest tworzenie i zamykanie dziesiątków usług. Często nawet tych wiekowych i dobrze kojarzonych. Praktyka ta jest tak powszechna w centrali Google, że ktoś opracował tam nawet narzędzie o nazwie Google Graveyard. Ta śledzi przeszłe i przyszłe wyłączenia usług, planowane lub już wykonane przez Google. Jednym z nich jest wyłączenie Google Hangouts.

Data końca Google Hangouts

Data końca Google Hangouts

Google Hangouts jest jednym z wielu komunikatorów giganta. Ten odniósł jednak jakiś sukces dzięki integracji z pocztą Gmail. Przyznam, że sam korzystam z niego praktycznie codziennie. Jego działaniu trudno cokolwiek zarzucić. Bez problemu pozwala na przesyłanie tekstu i małych plików, a także wykonywanie połączeń głosowych i wideo. Jest szybki, stabilny, działa na smartfonie i w przeglądarce. Ot, proste i wygodne narzędzie do komunikacji. Niestety, trafi on na cmentarz już w pierwszej połowie 2021 roku. A raczej pod jej koniec, bo w czerwcu. W pewnym sensie jest to koniec pewnej epoki. Usługa ta jest dostępna już od ponad 7 lat. Odejdzie jednak w niebyt już w miesiąc po swoich ósmych urodzinach. 

Zobacz też: Telewizor LG z Xbox Series X gratis – o ile ma się odpowiednie fundusze

Oczywiście nie oznacza to, że ta garstka użytkowników zostanie porzucona na pastwę losu. Google prawie zawsze ma plan awaryjny przekierowania użytkowników do czegoś zupełnie innego. Tak było na przykład w przypadku Muzyki Google, której użytkownicy zostali przeniesieni do YouTube Music. W przypadku Hangoutsa użytkownicy zostaną przeniesieni do Czatu Google. Jest to usługa, która jest obecnie dostępna tylko dla klientów Google Workspace. Jednak od momentu zamknięcia Hangoutsa będzie dostępna dla wszystkich i to za darmo. Z dzisiejszej perspektywy będzie to jednak krok wstecz. Czat Google nie oferuje połączeń wideo ani nawet głosowych. Miejmy nadzieję, że do tego czasu gigant upora się z tym brakami.

Źródło: Google Graveyard

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.