Polska będzie częścią przedsięwzięcia, jakim ma być Europejska Federacja Chmur. Chodzi o to, by państwa członkowskie Unii Europejskiej działały na rzecz rozwoju usług chmurowych zarówno dla prywatnych przedsiębiorców, jak i dla administracji publicznej.

Polska a Europejska Federacja Chmur

Przedstawiciele 25 państw UE, w tym Polski, podpisali deklarację dotyczącą rozwoju usług chmurowych. Sygnatariusze deklaracji będą współpracować na rzecz powstania Europejskiej Federacji Chmur. W tej grupie jest Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Cel inicjatywy to ukształtowanie bezpiecznych, energooszczędnych i interoperacyjnych usług chmurowych nowej generacji. W planach jest także Cloud Rulebook, czyli Europejski Podręcznik dla Usług Chmurowych. Publikacja będzie określała wspólne normy, standardy i zasady. Powstaną również europejskie platformy ułatwiające nabywanie usług chmurowych oraz Europejski Sojusz na rzecz Danych Przemysłowych i Usług Chmurowych, czyli forum skupiające przedstawicieli sektora prywatnego i publicznego. Podpisując deklarację, wnosimy do dyskusji naszą wiedzę, doświadczenie i umiejętności, zapewniając tym samym, że nasz punkt widzenia zostanie uwzględniony w debacie europejskiej – mówi Marek Zagórski. Według niego wspólne podejście do Europejskiej Federacji Chmur powinno bazować na doświadczeniach krajowych projektów.

Czytaj także: Nowe aplikacje dla Android Auto coraz bliżej – Google otwiera się na developerów

Komisja Europejska ma wesprzeć inicjatywę, jaką jest Europejska Federacja Chmur. Zadanie KE polega na zapewnieniu jak najszerszej reprezentacji zainteresowanych podmiotów.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.