Nowe aplikacja dla Android Auto już powstają. Zgodnie z zapowiedziami Google sprzed kilku miesięcy, firma udostępniła teraz developerom kolejne narzędzia do tego, by ci mogli przygotowywać swoje programy zgodnie z wytycznymi Google. Wygląda więc na to, że Android Auto powoli „otwiera” się na zewnętrzne aplikacje firm trzecich, choć robi to powoli.

Nowe aplikacje dla Android Auto

nowe aplikacje dla Android Auto
Fot. Android Auto

Korzystanie z Android Auto jest wyjątkowo użyteczne, kiedy ma się odpowiedni samochód. Potrafi ułatwić to wiele spraw, a co najważniejsze, mniej odciąga uwagę od drogi, niż stosunkowo niewielka powierzchnia ekranu smartfona. Jednak sama aplikacja od Google ma też swoje minusy. Jednym z nich jest to, że nie da się korzystać z aplikacji firm trzecich, których Google wcześniej do swojego rozwiązania nie dopuszczał. Google już jakiś czas temu zapowiadał, że zamierza pomóc developorom w tym, by ci mogli umieszczać swoje aplikacje w Android Auto tak, by te były zgodne z wytycznymi. Teraz zrobiono ku temu kolejny krok.

Google udostępniło bowiem bibliotekę dla developerów Android for Cars App Libary. Ta ma pozwolić na projektowanie oraz dostosowywanie i testowanie rozwiązań tak, by były zgodne z wytycznymi Google. Oznacza to, że nowe aplikacje dla Android Auto mogą być już „tuż za rogiem”. Wprawdzie to mało prawdopodobne, bo raczej mówimy tutaj o tygodniach lub nawet miesiącach, ale to i tak spora zmiana. Przynajmniej względem tego, jak kiedyś Google podchodziło do aplikacji firm trzecich w Android Auto.

Zobacz też: Będzie OnePlus 8T w wersji… Cyberpunk 2077.

Co to oznacza dla użytkowników? To, że w przyszłości pojawią się nowe aplikacje np. do nawigacji czy szukania stacji dokujących dla samochodów elektrycznych. Oczywiście w pierwszej kolejności te będą dostępne na rynku amerykańskim, ale z czasem powinno się to zmieniać. W najbliższych miesiącach twórcy zaczną publikować wersje beta swoich aplikacji, które będzie można już pobierać i sprawdzać samodzielnie.

Źródło: Google Developers Blog / XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.