Naukowiec z Uniwersytetu w Rochester o nazwisku Ranga Dias, adiunkt inżynierii mechanicznej oraz fizyki i astronomii, pracował z zespołem nad opracowaniem materiałów nadprzewodnikowych w temperaturze pokojowej. Obecnie materiały muszą być bardzo zimne, aby osiągnąć nadprzewodnictwo. Zespół badawczy po raz pierwszy stworzył materiał, który jest nadprzewodnikowy w temperaturze pokojowej. Nie oznacza to jednak, że nadprzewodniki wejdą teraz do powszechnego użycia.

Nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej

Nadprzewodniki to w bardzo dużym uproszczeniu materiały, które mają zerowy opór elektryczny. To jednak o wiele trudniejsze i bardziej złożone zagadnienie niż wyświetlanie zera na omomierzu podczas pomiaru. Jeśli chcielibyście się mocniej wgryźć w ten temat, to polecam powyższy film, którego autor omawia go w sposób niezwykle rzeczowy, a jednocześnie dość przystępny. Ogólnie, to jeden z lepszych kanałów naukowych na polskim YouTube. Wróćmy jednak do naszego nadprzewodnika w temperaturze pokojowej. Sam odkrywca podkreśla, że jest on Świętym Graalem fizyki skondensowanej materii. Materiały te, zdaniem naukowca, będą w stanie zmienić świat. 

Nie przegap
Wywiad z CEO realme w Europie – Madhav Sheth zapowiada zmiany
Madhav Sheth
Nowy wiceprezes oraz CEO realme w Europie i Indiach, czyli Madhav Sheth, znalazł chwilę czasu dla nas i zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Ostatnie dni dla marki były wyjątkowo zajęte, bo firma po raz pierwszy pojawiła się na międzynarodowych targach IFA w Berlinie. W związku z tym postanowiliśmy porozmawiać o planach na przyszłość, rozwoju […]

Zobacz też: Pojawiły się pierwsze recenzje Age of Empires III: Definitive Edition – czy jest na co czekać?

Zespół badawczy połączył wodór z węglem i siarką, tym samym tworząc w pełni syntetyczny chemicznie prosty, organiczny wodorotlenek siarki. Zastrzeżenie w eksperymencie jest takie, że materiał został stworzony w kowadełkowym ogniwie diamentowym zdolnym do poddawania materiałów ekstremalnie wysokiemu ciśnieniu. Materiał wykazywał nadprzewodność w temperaturze 14,4 stopni Celsjusza i ciśnieniu 2,68895534 × 10^11 Pa. Warto tu podkreślić, że tak zwane ciśnienie normalne wynosi 101 325 Pa (1013,25 hPa). Mowa więc o czymś miliony razy większym. To natomiast wyklucza powszechne zastosowanie nowego materiału jako nadprzewodnika. Kolejnym wyzwaniem dla zespołu jest znalezienie sposobu na stworzenie materiałów nadprzewodzących w temperaturze pokojowej działających przy niższym ciśnieniu. Z punktu widzenia badań nad nadprzewodnikami to na pewno jest olbrzymi sukces. Trudno jednak tu mówić o odkryciu, które zmieni świat. 

Źródło: SlashGear, Smartgasm

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.