ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Chrome OS przyjazny dla niewidomych i niedowidzących

Chrome OS stanie się o wiele przyjaźniejszy dla niewidomych i niedowidzących użytkowników

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Chrome OS 86 to najnowsze wydanie systemu od Google dla Chromebooków. Nowa aktualizacja systemu operacyjnego skupia się na ułatwieniu dostępu do platformy osobom z niepełnosprawnościami. Dzięki temu korzystanie z tanich i szybkich komputerów od wyszukiwarkowego giganta będzie dla nich o wiele łatwiejsze. Zawsze gorąco wspieramy takie zmiany, ponieważ ułatwiają one tym osobom znacznie łatwiejszy dostęp do technologii, która bardzo często jest ich głównym oknem na świat.

Chrome OS przyjazny dla niewidomych i niedowidzących

Chrome OS przyjazny dla niewidomych i niedowidzących

Nowa aktualizacja ma się pojawić tuż przed Miesiącem Świadomości Zatrudnienia Niepełnosprawnych. Może ona w znacznym stopniu pomóc takim osobom w znalezieniu pracy zdalnej. Oto najważniejsze funkcje, które trafią do Chrome OS 86

Kolorowy kursor

Aby pomóc osobom z poważną wadą wzroku, nowa aktualizacja umożliwi użytkownikom dostosowanie koloru kursora. Oprócz poprawy widoczności, można go również wykorzystać do dodania osobistego akcentu do Chromebooka. Opcje kolorystyczne obejmują czerwony, żółty, zielony, cyjan, niebieski, magenta i różowy. Można go zmienić, przechodząc do sekcji Mysz i touchpad w sekcji Ustawienia.

Zobacz też: Facebook zbanuje reklamy i przykręci śrubę antyszczepionkowcom

Wybierz, aby przeczytać

System operacyjny Chrome oferuje już użytkownikom możliwość wyboru tekstu na ekranie, który ma być odczytany na głos przez syntezator. Teraz dostępna jest opcja cieniowania tekstu w tle, który nie jest podświetlony. Dzięki temu można skupić się na wypowiadanych słowach. Aby włączyć tę funkcję, należy przejść do sekcji Ustawienia i Select-to-speak.

Ulepszenia ChromeVox

ChromeVox to wbudowany czytnik ekranu. Będzie on teraz oferował opcję przełączania głosu, która automatycznie zmienia głos czytnika ekranu w zależności od języka strony. Będzie on również mógł odczytywać wiele języków na jednej stronie. Dostępne są także opcje personalizacji mowy, tryb Smart Sticky oraz ulepszona nawigacja w menu ChromeVox.

Pozostałe funkcje

Do systemu Chrome OS dodano także kilka mniejszych dodatków. Pierwszym z nich jest Chromebook accessibility hub, który może pomóc użytkownikom w zrozumieniu funkcji dostępności za pomocą łączy do samouczków wideo i artykułów w Centrum Pomocy. System operacyjny Chrome pozwoli teraz także eksportować strony internetowe w formacie PDF w Chrome. Te pliki PDF będą zawierały automatycznie generowane nagłówki, łącza, tabele i alt-teksty, ułatwiając czytelnikom zrozumienie i znalezienie odpowiednich informacji. Dzięki nowemu przewodnikowi opiekuna rodzice mogą uzyskać porady, jak najlepiej korzystać z Chromebooków, jeśli mają niepełnosprawne dziecko, które musi się uczyć zdalnie.

Nowa aktualizacja Chrome OS 86 już trafia na pierwsze urządzenia. Może jednak minąć sporo czasu zanim trafi do każdego.

Źródło: XDA-Developers

Sprawdź najnowsze wpisy