ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Samsung Exynos z ARMv9

Samsung Exynos 1080 – procesor dla średniaków, który zawstydza flagowce

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

O tym, że Exynos 1080 nie trafi do głównej linii flagowców Samsunga, wiemy, od kiedy pojawiły się pierwsze informacje na jego temat. Mimo to spekulowałem, że może on trafić do ich tańszych wariantów, zapewniając flagowe doznania w niższej cenie. Najnowsze informacje jednak temu przeczą. Według nich układ ten trafi do… średniaków. Zobaczymy go głównie w wybranych smartfonach z serii A, chociaż Vivo również planuje urządzenie z tym układem.

Samsung Exynos 1080 trafi do średniaków

Samsung Exynos 1080 trafi do średniaków

Okazuje się bowiem, że procesor ten ma zastąpić Exynosa 980. Ten miał swoją premierę wrześniu ubiegłego roku. Był to pierwszy mobilny procesor firmy, który został wyposażony w zintegrowany modem 5G. Exynos 980 umożliwił uzyskanie wsparcia 5G przez urządzenia średniej klasy. Galaxy A71 5G jest tylko jednym z urządzeń, które korzystają z tego układu. Zaskakujące jest więc to, że układ ten będzie korzystać z czterech najnowszych rdzeni CPU Cortex-A78 ARM i procesora graficznego Mali-G78. ARM twierdzi, że CPU Cortex-A78 zapewnia 20-procentową poprawę wydajności w porównaniu do Cortex-A77. 

Zobacz też: 

Warto tu przypomnieć, że jego poprzednik ma dwa rdzenie Cortex-A77 i sześć Cortex-A55. Jednak rzekomy wzorzec AnTuTu zaproponował konfigurację czterech rdzeni Cortex-A78 i czterech Cortex-A55. Rdzenie A55 mogą pozostać stałym elementem wyposażenia przez kolejny rok, ponieważ ARM nie ujawnił nowych rdzeni efektywnych. Jednak obecność aż czterech ultrawydajnych jednostek sprawia, że najnowszy układ ze średniej półki od Samsunga zaoferuje wyższą wydajność, niż Snapdragon 865 Plus. Jest to dość zabawne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że obecny flagowy procesor koreańskiego giganta przegrywa z podstawowym modelem Snapdragona 865. Cały sekret tkwi właśnie w nowych rdzeniach Cortex-A78 i przejściu do procesu 5 nm. Według plotek Galaxy A52 i Galaxy A72 mogą być pierwszymi urządzeniami Samsunga, które będą korzystać z Exynosa 1080.

Źródło: Sammobile

Sprawdź najnowsze wpisy