Fundusz H&F może przejąć Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności. Taką decyzję wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Co ciekawe, to pierwszy przypadek, w którym UOKiK podejmuje decyzję z zakresu kontroli inwestycji. To efekt nowych uprawnień urzędu do ochrony spółek o strategicznym znaczeniu.

UOKiK wydał decyzję, zgodnie z którą H&F może przejąć Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności

H&F Corporate Investors VIII kontroluje spółki portfelowe prowadzące działalność w sektorach związanych z usługami internetowymi, specjalistycznym oprogramowaniem dla biznesu, usługami medialnymi i finansowymi. Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności zajmuje się natomiast m.in. przetwarzaniem transakcji bezgotówkowych w terminalach płatniczych, jak również ich sprzedażą i wynajmem.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, czy planowana transakcja nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa, porządku ani zdrowia publicznego. Prawo dotyczące kontroli inwestycji UOKiK otrzymał wraz z czwartą odsłoną tzw. tarczy antykryzysowej. Po przeprowadzeniu postępowania prezes UOKiK nie zgłosił zastrzeżeń do transakcji. Według urzędu przejęcie nie stwarza zagrożenia w zakresie dostępu do szczególnych technologii lub oprogramowania.

Czytaj także: Huawei nie zwalnia – producent planuje zwiększyć zatrudnienie poza granicami Chin

Przepisy dotyczące kontroli inwestycji mają chronić najważniejsze polskie spółki przed przejęciami, jednocześnie nie mogą one blokować ważnych dla kraju inwestycji zagranicznych. Dlatego większość spraw będzie kończyła się szybko – tłumaczy prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Zaznacza on, że tak właśnie było w przypadku pierwszej decyzji.

źródło: UOKiK

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.