Według firm badawczych Gartner i IDC, w trzecim kwartale 2020 roku sprzedaż komputerów osobistych wzrosła. Głównym powodem według obydwu firm badawczych jest zwiększony popyt na komputery do domowej rozrywki, nauki na odległość i do pracy, ponieważ świat stanął w obliczu drugiej fali COVID-19. W związku z nią duża część świata postanowiła powrócić do modelu pracy zdalnej tam, gdzie tylko jest to możliwe. W innych rejonach, jak chociażby w Polsce coraz więcej firm znów się przygotowuje do takiego scenariusza.

Wzrost sprzedaży PC 3Q 2020

Wzrost sprzedaży PC 3Q 2020
Raport Gartnera

Zacznijmy od Gartnera. Według tej firmy w trzecim kwartale 2020 roku liczba sprzedanych komputerów PC wynosi 71,4 mln sztuk. Jest to wzrost o 3,6% do analogicznego okresu zeszłego roku. Liderem pozostało Lenovo z wynikiem 18,3 mln sztuk, co oznacza wzrost o 8,3%. Co prawda producent podobno stanął w obliczu spadku sprzedaży komputerów stacjonarnych w krajach zachodu, ale wzmożone zainteresowanie w Chinach uratowało jego wyniki. Na drugim miejscu znajduje się HP Inc. W przypadku tego producenta możemy mówić o wzroście na poziomie 0,7 procent. Jego sprzedaż jest więc bardzo stabilna, może to jednak wynikać z niedoborów podzespołów, z jakimi producent musi się borykać. Na trzecim miejscu podium znajduje się natomiast Dell. Jednak nie ma on powodów do zadowolenia, ponieważ odnotował stratę na poziomie 4,7 procent. Tuż pod podium czai się Apple. Producent może pochwalić się sporym wzrostem o 7,3 procent. Warto tu dodać, że raport Garneta nie obejmuje sprzedaży Chromebooków. Te natomiast miały odnotować 90% wzrostu w III kwartale. 

Zobacz też: Unia Europejska planuje bardziej rygorystyczne przepisy dla dużych firm technologicznych

Przejdźmy teraz di raportu IDC. Według niego w trzecim kwartale 2020 roku globalna sprzedaż komputerów PC wyniosła 81,272 mln sztuk. Jest to wzrost o 14,6% rok do roku. Raport mówi, że Azja/Pacyfik (ApeJ), z wyłączeniem Japonii, odnotowała jednocyfrowy wzrost dostaw, napędzany przez uzupełnianie zapasów i silny popyt na notebooki. Sytuacja w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA) pozostała natomiast bez zmian. W USA i Kanadzie kontynuowano wzrost tradycyjnych komputerów osobistych w trzecim kwartale w związku z pozostaniem ludzi w domach. Według IDC Lenovo i HP sprzedały odpowiednio 19,272 i 18,690 mln sztuk. Obydwaj producenci mogą się także pochwalić wzrostem o 11,2% względem analogicznego okresu poprzedniego roku. Skąd tak duże rozbieżności względem raportu Ganeta? Najprawdopodobniej to właśnie kwestia urządzeń z Chrome OS.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.