Dokładniej mówiąc chodzi tu o groźne ransomware. Jest to złośliwe oprogramowanie, które jest tworzone w celu kradzieży i zablokowania danych użytkowników. Po udanym ataku przestępca zwykle żąda okupu, który użytkownicy muszą zapłacić, aby je odzyskać. Właśnie odkryto nowe, wyrafinowane oprogramowanie tego typu na Androida. Obecnie jest ono niezwykle trudne do wykrycia i staje się nowym zagrożeniem dla naszych smartfonów.

Groźny wirus na Androida

Groźny wirus na Androida

Na początku tego miesiąca zespół badawczy Microsoft 365 Defender Research Team stworzył raport na temat najnowszej ewolucji mobilnego Ransomware. W raporcie zespół badawczy znalazł kawałek szczególnie wyrafinowanego złośliwego kodu z nowatorskimi technikami i zachowaniami. Według badaczy stanowi ono świetny przykład szybkiej ewolucji mobilnych zagrożeń. Nowy wirus nosi nazwę AndroidOS/MalLocker.B. Jest to najnowszy odkryty wariant w swojej rodzinie, jednak według badaczy krąży on po sieci już od jakiegoś czasu. 

Zobacz też: Exynos 1080 to dowód na to, że Samsung rozumie, iż cena flagowca również ma znaczenie

Warto podkreślić, że nie jest to pierwszy złośliwy program tego typu. Ta rodzina ransomware jest znana od jakiegoś czasu i została znaleziona na różnych stronach internetowych. Krąży ona w sieci poprzez fora, różne reklamy pop-up i inne formy mediów. Jak możemy przeczytać w raporcie:

Nowy wariant przykuł naszą uwagę, ponieważ jest to zaawansowane złośliwe oprogramowanie o niewątpliwej złośliwej charakterystyce i zachowaniu, a jednocześnie udaje mu się ominąć wiele dostępnych zabezpieczeń, rejestrując niski poziom wykrywalności przed rozwiązaniami zabezpieczającymi.

Co więcej, hakerzy najwyraźniej rozwijają to złośliwe oprogramowanie za pomocą różnych funkcji dostępności. Sam wirus jest także coraz częściej wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem. Jak się więc przed nim uchronić? Najlepiej jest zachować typowe zasady bezpieczeństwa. Unikać podejrzanych linków, nie pobierać dziwnych plików, oraz instalować aplikacje jedynie ze sprawdzonych źródeł od zaufanych twórców. To oczywiście nie jest gwarantem bezpieczeństwa, jednak znacznie zmniejsza ryzyko, że padniemy ofiarami jakiegoś ataku.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.