Zeszłotygodniowa premiera procesorów AMD Ryzen 5000 może spowodować, że układ sił na rynku zacznie się diametralnie zmieniać. Na ruch ze strony Intela nie trzeba było zbyt długo czekać. Amerykański potentat na rynku CPU wprowadził bowiem do swojej oferty nowy procesor Core i3-10100F. Jest to o tyle zaskakująca premiera, bowiem na temat tego układu nie słyszeliśmy aż do premiery.

Intel Core i3-10100F to nowe CPU, które może namieszać w tańszych zestawach komputerowych

Core i3-10100F

Poprzez wprowadzenie procesora Core i3-10100F do oferty Intel pokazuje, że nie odpuszcza walki z AMD w niższym segmencie tych urządzeń. To właśnie „Czerwoni” do tej pory byli najczęściej wybieranym producentem podczas składania tańszych zestawów komputerowych. Nowa propozycja Intela nie różni się zbyt dużo jeśli chodzi o specyfikację od i3-10100. Nowy układ jest praktycznie dokładnie taki sam, jak starszy model. Jedyną różnicą jest brak wbudowanego układu graficznego, co sugeruje również dopisek „F” w nazwie CPU. Nowy model procesora jest wykonany na architekturze Comet Lake 14 nm i oferuje 4-rdzenie oraz 8-wątków. Taktowanie bazowe ustalone zostało na 3,6 GHz, natomiast boost wynosi 4,3 GHz. Niestety, ale miłośnicy overclockingu będą zawiedzeni, bowiem podkręcenie Core i3-10100F jest niemożliwe.

Zobacz też: Tęczowe naklejki od Facebooka. W Polsce ich nie będzie, bo osobom LGBT grozi niebezpieczeństwo

Tańsze procesory AMD Ryzen 3000, takie jak na przykład Ryzen 3 3300X czy Ryzen 3 3100, nie miały w swojej cenie praktycznie konkurencji. Pojawienie się nowej propozycji od Intela sprawi jednak, że „Niebiescy” mają tańszą alternatywę o podobnych możliwościach. Nowa propozycja tego producenta została wyceniona na 79 USD. Mimo że w tej cenie można znaleźć układy AMD oferujące więcej rdzeni i wątków, to Intel Core i3-10100F będzie miał nad nimi przewagę. Nie od dzisiaj wiadomo, że procery „Czerwonych” oferują niższą wydajność jednordzeniową, co przekłada się na gorsze osiągnięcia w grach. Nadal jednak to właśnie CPU od AMD powinny być pierwszym wyborem jeśli chodzi o programy użytkowe. Niemniej jednak pojawienie się Core i3-10100F sprawia, że użytkownicy mają dodatkowy wybór w kwestii złożenia tańszego zestawu komputerowego. Procesor jest już dostępny między innymi w ofercie sklepu x-kom, jednak nie można jeszcze złożyć zamówienia.

Źródło: Kitguru

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Marcin Nic

Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.