ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Procesory Samsunga dla samochodów

Nowe przecieki na temat Samsung Exynos 2100 stawiają go w o wiele lepszym świetle

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Kilka dni temu Ice Universe stwierdził, że nadchodzący flagowy Exynos 2100 będzie oferował jedynie zestaw czterech rdzeni Cortex-A78 i taką samą liczbę Cortex-A55. Brzmi to jak iście flagowa specyfikacja. Układ ten teoretycznie zostawi w tyle nie tylko Exynosa 990, ale także Snapdragona 865 Plus. Problem w tym, że swoją premierę miał także rdzeń Cortex-X1, który całkowicie burzy dotychczasowy cykl rozwojowy flagowych jednostek. 

Samsung Exynos 2100 z Cortex-X1

Samsung Exynos 2100 z Cortex-X1

Według wcześniejszych doniesień z tego samego źródła Snapdragon 875 miał być jedynym flagowym procesorem na rok 2021, który wykorzysta rdzeń Cortex-X1. Z tego też powodu miał być znacznie szybszy niż Exynos 2100. Tak przynajmniej twierdził wyżej wspomniany Ice Universe. Jednak teraz znalazł dowody na to, że się mylił. Otóż odkrył on dowody na to, że Exynos 2100 również może wykorzystywać tę jednostkę w swoich trzewiach. 

Silne dowody wskazują, że Exynos 2100 przyjmie architekturę Cortex-X1. Powodem jest to, że kod 3396 pojawił się w Geekbench. Przekształcenie go na szesnastkowy to d44, które odpowiada architekturze Cortex-X1.

— Napisał w wyjaśnieniu.

Zobacz też: [Recenzja] Huawei FreeBuds Pro – mnóstwo ciekawych rozwiązań w małych słuchawkach

To oczywiście nie wszystkie dowody. Procesor ma pracować w klastrze 1 + 3 + 4, w którym mamy jeden ultrawydajny rdzeń, trzy wydajne i cztery energooszczędne. Ponadto rdzeń główny ma oferować taktowanie około 3 GHz, które nie jest dostępne dla Cortex-A78. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że układ graficzny zastosowany w najnowszych Exynosie pod względem wydajności jest odpowiednikiem procesora graficznego Adreno 660, który znajdzie się w Snapdragonie 875. Nie wiadomo jednak, czy to dzięki nowemu układowi Mali od ARM, czy też owoc współpracy Samsunga z AMD. Wszystko stanie się jasne, kiedy procesor ten zadebiutuje na rynku.

Źródło: wccftech

Sprawdź najnowsze wpisy