Właśnie została rozstrzygnięta szósta edycja konkursu Samorząd przyjazny energii. Polega on na tym, że spółki dystrybucyjne z całego kraju wspierają nowoczesne i proekologiczne działania gmin. Grupa Tauron postanowiła nagrodzić gminę Siechnice z woj. Dolnośląskiego.

Siechnice mają „samorząd przyjazny energii”

samorząd przyjazny energii

Konkurs był skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, które zrealizowały projekty związane m.in. z takimi zagadnieniami, jak bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, ochrona środowiska czy rozwój sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych. Tauron uważa, że Siechnice mają się czym pochwalić w każdym z tych obszarów. Spółka przyznała więc gminie nagrodę w wysokości 15 tysięcy zł.

Gmina angażuje się w szereg projektów związanych z energią elektryczną, wykonując je samodzielnie lub z partnerami biznesowymi. Przykładem tego mogą być stacje ładowania pojazdów elektrycznych – mówi burmistrz Siechnic Milan Ušák. Nagrodzone inicjatywy mające miejsce w Siechnicach powstawały na przestrzeni kilku ostatnich lat. Jeden z realizowanych tam projektów to Smart City Siechnice. Przewiduje on realizację 12 funkcjonalności sieci inteligentnej, w tym m.in. automatyczną kontrolę poziomu napięcia, optymalizację rozdziału mocy, zarządzanie energią przez odbiorcę (online) oraz ładowanie pojazdów elektrycznych.

Czytaj także: Motorola to nie tylko smartfony – teraz też pralki, lodówki i klimatyzatory

Gmina działa również na polu wspierania wymiany tradycyjnych źródeł ciepła na te ekologiczne. Ponadto Siechnice uzyskały dofinansowanie na budowę multimodalnych centrów przesiadkowych, które połączą kolej podmiejską z komunikacją autobusową i samochodową. Wspieranie transportu osobowego w przypadku tej gminy niewątpliwie ma sens – Siechnice leżą zaledwie 10 km od Wrocławia. Dużo osób z tej okolicy dojeżdża więc do stolicy Dolnego Śląska do szkoły lub pracy.

źródło: informacja prasowa, własne

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.