android-versions

Dzięki stronie internetowej Android Developers w sieci pojawił się bardzo ciekawy raport mówiący o procentowym udziale poszczególnych wersji systemu Android wśród urządzeń, które odwiedziły Android Market w okresie 14 dni. Po raz pierwszy uwzględniono w nim najnowszą wersję systemu od Google – Ice Cream Sandwich. Jak zatem prezentują się wyniki?

Urządzenia wyposażone w Androida 4.0 – 4.0.2 (API 14) to 0,3%. Taki sam procentowy udział zanotowała również wersja 4.0.3 (API 15). W sumie ICS to 0,6% wszystkich urządzeń, jakie w czasie trwania badania odwiedziły market, czyli tyle samo ile Android 1.5 Cupcake (API 3). Co ciekawe, jeżeli dodatkowo uwzględnimy fakt, iż najnowsza wersja Androida jest dostępna na dwóch urządzeniach: Nexus S i Galaxy Nexus, możemy spróbować sprawdzić, jaki procentowy udział rynku stanowią wymienione modele. A mówiąc bardziej dokładnie – ile urządzeń Galaxy Nexus sprzedano.

Tak właśnie postąpił Bryan Bishop z Verge. Do jakich zatem wniosków doszedł?

Biorąc pod uwagę liczbę aktywowanych urządzeń z Androidem, liczbę dziennych aktywacji, dane dotyczące sprzedaży wyposażonych w Androida produktów w okresie świątecznym oraz wyniki omawianych badań – oszacował, iż do tej pory sprzedano około 700 tys. urządzeń Galaxy Nexus. Aby jednak przekonać się, czy Jego wyliczenia są słuszne musimy poczekać na oficjalne wyniki sprzedaży.

chart2

 

Najbardziej popularną wersją Androida okazał się być Gingerbread (Android 2.3.x) z 55,5% udziałem, co z kolei może mieć w przyszłości znaczący wpływ na wyniki zanotowane przez Android 4.0.x. Istnieje bowiem szansa, iż wiele z urządzeń wyposażonych w omawianą wersję 2.3.x czeka aktualizacja do 4.0.x. Nie stanie się tak jednak z dnia na dzień, dlatego też znaczących zmian oczekiwać należy dopiero po upływie co najmniej 6 miesięcy.

Kolejne medalowe miejsca należą do Froyo (Android 2.2) – 30,4% i Eclair (Android 2.1) – 8.5%. Honeycomb (Android 3.x), a więc pierwsza wersja systemu w pełni wykorzystująca możliwości tabletów, to 3.3%.

A jaką wersję systemu znajdziemy na Waszych urządzeniach?

źródło: androidandme.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Maciejewski