Tesla Roadster na Marsie się nie znalazła, ale za to przeleciała bardzo blisko Czerwonej Planety. Elon Musk może być dumny, bo o jego dość ciekawym pomyśle znów zaczęło robić się głośno. Kiedy w 2018 roku na orbicie okołoziemskiej pojawiła się czerwona Tesla z manekinem w stroju kosmonauty, pisali o tym wszyscy. Teraz kiedy o czerwonym obiekcie prawie już zapomniano, okazało się, że ten dotarł prawie na Marsa.

Tesla Roadster na Marsie

Czy jest szansa, że Tesla Roadster na Marsie kiedyś wyląduje? Nie, bo samochód znalazł się zbyt daleko od Czerwonej Planety, by jej pole grawitacyjne przyciągnęło samochód do siebie. Tym samym Roadster dalej swobodnie dryfuje w przestrzeni kosmicznej i jeżeli nie zderzy się w niej z czymś, to będzie to robił jeszcze bardzo długo. Obecnie Tesla znajduje się około 7,7 milionów kilometrów od powierzchni Czerwonej Planety  i stale się od niej oddala. Najbliżej Marsa samochód znajdował się w środę i wtedy od planety dzieliło go niecałe 7 milionów kilometrów.

Żeby lepiej zrozumieć perspektywę i to, jak blisko Tesla znajdowała się powierzchni Marsa, trzeba powiedzieć, jak daleko jest teraz od naszej planety. Roadster jest ponad 59 milionów kilometrów od nas, a taką trasę pokonał w ciągu dwóch lat i ośmiu miesięcy. Przypomnijmy, że samochód został wyniesiony na orbitę ziemską w 2018 roku, kiedy to testowano rakietę Falcon Heavy. Elon Musk zamiast standardowego ładunku testowego, na szczycie rakiety umieścił swój samochód, a żeby dodać odrobiny „pikanterii”, z głośników leciał utwór Bowiego „Starman”.

Zobacz też: Na PlayStation 5 odpalimy ponad 4 tysiące gier z PlayStation 4.

Tesla powinna znaleźć się ponownie w okolicy  Ziemi w 2047 roku, ale będzie to odległość około 5 milionów kilometrów. Są jednak szanse, że pojazd wróci, bo jak wyliczyli naukowcy z Uniwersytetu Toronto w Kanadzie, jest 6-procentowa szansa, że samochód „zderzy” się z Ziemią w ciągu kolejnego miliona lat. Tesla może także uderzyć w Wenus, ale na to szanse są mniejsze i wynoszą 2,5 procent. Pozycję Tesli można sprawdzać na bieżąco na stronie WhereIsRoadster.

Źródło: CNN / Where Is Roadster

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.