Samsung Exynos z ARMv9

Exynos 1080 – co wiemy o nowym procesorze Samsunga?

Kacper Kościański Kacper Kościański Newsy

Samsung to bardzo duża firma, która ma w swoim portfolio wiele różnych produktów. Jak powszechnie wiadomo, gigant jest też jednym z największych producentów układów mobilnych na świecie. Właśnie dowiedzieliśmy się co nieco o nowym Exynosie 1080, który zasili kilka przyszłorocznych smartfonów, choć nie rodzinę Galaxy S21. Zapowiada się naprawdę mocny procesor.

Pierwsze informacje na temat procesora Exynos 1080

Exynos 1080

Exynos 1080 to następca zeszłorocznego Exynosa 980. Co ciekawe, nie będzie to topowy układ Samsunga przeznaczony na 2021 rok. Podzespół najpewniej trafi m.in. do Vivo X60. Exynos 1080 zostanie wyprodukowany w 5-nanometrowym procesie technologicznym i będzie się składał z ośmiu rdzeni Cortex-A78, zastępujących Cortexy-A77 znajdujące się w Exynosie 980. Według oficjalnych wyliczeń ARM rdzenie A78 o taktowaniu 2,1 GHz są nawet 20% wydajniejsze od A77 (2,3 GHz).

Zobacz także: Samsung nareszcie udostępnił pełną specyfikację Galaxy A42 5G

Jeśli chodzi o grafikę, to w Exynosie 1080 naturalnie znajdzie się Mali-G78. Exynos 980 może się pochwalić Mali-G76, więc nowy układ będzie miał GPU o dwie generacje nowsze. To z kolei powinno się przełożyć na zauważalny wzrost wydajności, choć oczywiście wszystko zależy od konfiguracji, na którą zdecyduje się Samsung. Na chwilę obecną to wszystko, co wiemy o opisywanym układzie. Przydałoby się jeszcze dowiedzieć czegoś więcej na temat Exynosa 2100, który napędzi europejskie egzemplarze flagowców z rodziny Galaxy S21. Niewykluczone, że już niedługo do Sieci trafią jakieś nowe informacje.

Źródło: GSMArena

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy