ice cream sandwich
Transformer Prime był jednym z najbardziej wyczekiwanych tabletów z systemem Android – przede wszystkim za sprawą wykorzystania nowego układu Tegra 3. Asus oficjalnie potwierdził już datę wydania aktualizacji do Androida 4.0 Ice Cream Sandwich, odnosząc się również do kwestii zablokowanego bootloadera.

Kilka dni temu w Internecie wybuchła poważna burza, która dotyczyła tego, że Asus zdecydował się na zablokowanie bootloadera w swoim najnowszym high-endowym tablecie. Użytkownikom coraz bardziej zależało również na tym, aby Asus oficjalnie poinformował, kiedy ostatecznie pojawi się aktualizacja systemu do najnowszej wersji.

Wiadomość o zablokowaniu i zaszyfrowaniu bootloadera w Transformerze Prime spowodowała dość duże niezadowolenie wśród użytkowników – producent w ten sposób poważnie utrudnił możliwość instalacji tzw. custom ROM-ów i kerneli, które pozwalają na znacznie lepsze dostosowanie oprogramowania urządzenia do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Asus próbował usprawiedliwić swoją decyzję m.in. tym, że możliwość instalacji zmodyfikowanych ROM-ów i kerneli wiąże się z niebezpieczeństwem zablokowania urządzenia. Żądania społeczności osób modyfikujących oprogramowanie nie mogły pozostać bez odpowiedzi i reakcji ze strony Asusa.

Dobra wiadomość jest taka, że Asus zamierza opublikować narzędzie, które pozwoli na samodzielne odblokowanie bootloadera. Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z takiej możliwości muszą się liczyć z pewnymi konsekwencjami, jak np. unieważnienie gwarancji, czy brak możliwości skorzystania z funkcji wypożyczania filmów wideo (zabezpieczanych przy pomocy DRM), oferowanych przez niektóre koncerny.

Aktualizacja do Androida 4.0 Ice Cream Sandwich była zapowiadana jeszcze przed wprowadzeniem tego urządzenia do sprzedaży. Asus informował, że zostanie ona udostępniona już na początku roku – konkretów jednak brakowało. Tajwański producent korzystając z okazji, oficjalnie poinformował, że Android 4.0 trafi do pierwszych użytkowników Prime’a już 12 stycznia 2012 roku.

źródło: BGR

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Cebula