Początek pandemii był istnym ciosem dla branży. Z powodu zatrzymania produkcji i przerwania łańcuchów dostaw producenci utracili rynki zbytów. Dodatkowo wielu z nich zostało zmuszonych do przerwania prac w swoich zakładach w związku z zarażaniami. Stowarzyszenie Przemysłu Półprzewodników (SIA) poinformowało, że sprzedaż półprzewodników na świecie wzrosła w sierpniu 2020 roku. Zgodnie z ich raportem, sprzedaż ta osiągnęła poziom 36 miliardów dolarów zysku.

Rynek półprzewodników 2Q 2020

Rynek półprzewodników 2Q 2020

Według raportu TheElec przekłada się to na 4,9 proc. wzrost względem analogicznego okresu 2019, czyli z czasów przed pandemią. Oznacza to również wzrost o 3,6 proc. w porównaniu z lipcem roku bieżącego. Warto tu podkreślić, że największy udział w poprawie sytuacji nie wynika jedynie ze wznowienia produkcji w Chinach, a wystąpił na terenie USA. W Stanach Zjednoczonych sprzedaż podzespołów wzrosła o 23,6 procent rok do roku, osiągając w sierpniu 7,92 mld dolarów. Oczywiście inne regiony, takie jak Chiny i Azja-Pacyfik, również odnotowały wzrost. Rzecz w tym, że był on o wiele niższy i wynosił odpowiednio 3% i 2,1% w porównaniu z tym samym miesiącem roku 2019. 

Zobacz też: Gary Oldman w filmie „Mank” Davida Finchera. Netflix podał datę premiery

Co ciekawe w przypadku Japonii mamy do czynienia ze spadkiem. Ten wynosi 1,4%. Tym, co najbardziej powinno nas martwić, jest jednak sytuacja w Europie. W naszym regionie rynek odnotował potężny spadek sięgający aż 10,1%. Oczywiście mowa jest w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Na szczęście sytuacja na Starym Kontynencie powoli zaczyna się poprawiać. W porównaniu do poprzedniego miesiąca sierpień przyniósł 5,5% wzrost sprzedaży komponentów półprzewodnikowych. Mimo to SIA zauważyła również, że oczekuje się, że w pozostałej części roku pojawi się tendencja spadkowa obejmująca rynek globalny. Obecna poprawa ma więc być jedynie chwilowa.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.