Wiceprezes i GM Client Business w ARM, na konferencji ARM DevSummit stwierdził, że w niedalekiej przyszłości firma zakończy wsparcie dla aplikacji 32-bitowych. Oznacza to, że procesory na następnej generacji Cortexów nie będą w stanie obsłużyć starszych programów, chybachyba że poprzez programowy emulator. Oznacza to definitywny koniec wsparcia dla wielu starszych i nierozwijanych już aplikacji na nowych smartfonach oraz innych urządzeniach wykorzystujących układy ARM.

ARM bez wsparcia 32-bitów

ARM bez wsparcia 32-bitów

Dla większości użytkowników nic się jednak nie zmieni. Wynika to z faktu, że Google wymaga, aby aplikacje składane do Sklepu Play od sierpnia 2019 były 64-bitowe. ARM zauważa również, że około 60% aplikacji jest już zgodnych z wymaganiami 64-bitowymi. Większość z tych, które nie są 64-bitowe, nie należą do zachodnich ekosystemów. Dodatkowo sami programiści dostaną wiele czasu na wprowadzenie zmian. Otóż obsługa aplikacji 32-bitowych ma się zakończyć wraz z premierą nowych rdzeni w 2022 roku. To natomiast oznacza, że pierwsze smartfony pozbawione ich obsługi trafią na rynek dopiero w 2023 roku. Do tego czasu układy te będą już tak wydajne, że nawet jeśli wciąż pozostaną jakieś istotne aplikacje 32-bitowe, to niemal na pewno pojawi się stosowny emulator.

Zobacz też: Sprawdź, gdzie obejrzeć transmisję meczu Igi Świątek w półfinale Roland Garros

No dobrze, ale po co to wszystko? Jakie są korzyści z przejścia na obsługę wyłącznie 64-bitowych aplikacji? Według ARM to będzie duża zmiana na plus. Mają one objąć poprawę wydajności w systemie operacyjnym oraz dla aplikacji i gier, w niektórych przypadkach nawet do 20%. Jest to również łatwiejsze dla programistów, ponieważ nie będą oni musieli obsługiwać dwóch binarek. Dla samego ARM oznacza to, że może zyskać na dodatkowej przestrzeni w konstrukcji procesora. Pozbędzie się on bowiem elementów niezbędnych do obsługi aplikacji 32-bitowych. To natomiast może się przełożyć na możliwość dodania chociażby dodatkowych rdzeni na tej samej powierzchni. 

Źródło: XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.