Po kilku miesiącach zamkniętych testów SpaceX przygotowuje się teraz do testów publicznych szerokopasmowego internetu satelitarnego. Po dodaniu ostatnio 60 kolejnych satelitów do konstelacji Starlink dyrektor generalny Elon Musk zauważył, że dość szeroka beta publiczna rozpocznie się dla mieszkańców północnych Stanów Zjednoczonych i południowej Kanady. Nastąpi to zaraz po tym, jak nowo wystrzelone satelity osiągną swoją docelową pozycję.

Otwarta beta Starlink 

Otwarta beta Starlink

Głównym celem SpaceX jest zapewnienie szerokopasmowego dostępu do Internetu o opóźnieniu poniżej 20 ms na obszarach wiejskich na całym świecie. Firma chce to osiągnąć za pomocą tysięcy satelitów transmitujących sygnał internetowy. Podczas gdy do osiągnięcia tego celu pozostało jeszcze kilka lat, SpaceX ogłosiło kolejny przełom dzięki ostatniej rundzie programu. Dzięki dodatkowym 60 satelitom, które znajdują się obecnie na orbicie, ponad 700 z nich jest obecnie częścią konstelacji Starlink. Gigant uznał, że to wystarczająca ilość, aby przeprowadzić publiczną wersję beta programu na ograniczonych obszarach USA i Kanady.

Zobacz też: Qualcomm z własnymi smartfonami – to się nie powinno dziać

Oczywiście ze względu na to, że nie mamy do czynienia z satelitami geostacjonarnymi, teoretycznie internet ten powinien działać we wszystkich rejonach wokół konkretnego równoleżnika. Problemem są oczywiście przepisy. Zatwierdzenie regulacyjne we wszystkich tych obszarach zajęłoby przynajmniej kilka miesięcy, co opóźniłoby testy. Dlatego też beta startuje jedynie na obszarze tych dwóch państw. Kiedy więc możemy się spodziewać jej rozpoczęcia? Pewną wskazówkę na to podaje portal ArsTechnica. Ten wspomina o Jonathanie McDowellu, astrofizyku z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, który śledzi orbity satelitów Starlink. Zauważa on, że SpaceX zazwyczaj dzieli każdą partię 60 satelitów na trzy grupy po 20 i oczekuje, że pierwsza grupa osiągnie swój cel w ciągu 45 dni, druga po 90, a trzecia po 135 dniach.

Zobacz też: Szef Nvidii uspokaja firmy korzystające z architektury ARM – będzie dobrze

Liczby te sugerują, że wszystkie 60 satelitów będzie na swoich pozycjach docelowych dopiero w połowie lutego 2021 roku. Jednak Elon Musk wcześniej ogłosił, że publiczna beta Starlink będzie miała miejsce tej jesieni. To może oznaczać, że start bety rozpocznie się, gdy tylko pierwsza grupa satelitów się wyrówna.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.