Niepełnosprawność w stopniu ciężkim to o wiele powszechniejszy problem, niż mogłoby się wydawać. Jak podaje Huawei, prawie 2,5 miliona Polaków żyje z poważnymi ograniczeniami sprawności fizycznej. Przy czym mniej niż 30% z nich jest aktywnych zawodowo. Polska pod tym względem wypada bardzo źle na tle innych krajów Unii Europejskiej. Jest to coś, co jak najbardziej warto zmienić. W końcu do wielu zadań sprawność fizyczna nie jest wymagana. Takie osoby zależnie od wykształcenia mogą stanowić istotny wkład na rynku pracy. Problem ten dostrzegli zwłaszcza założyciele Leżę i Pracuję.

Raport Zdalniacy od Leżę i Pracuję i Huaweia

Raport Zdalniacy od Leżę i Pracuję i Huaweia

Warto na początku wyjaśnić czym tak dokładnie jest Leżę i Pracuję. Otóż to przedsiębiorstwo społeczne, a dokładniej agencja marketingowa. Swój model działania opiera ona na pracy zdalnej osób z niepełnosprawnością ruchową. W ten sposób dysponuje ona zdolnymi pracownikami, natomiast osoby niepełnosprawne mają pracę. Firma ta wraz z Huaweiem przygotowała raport zatytułowany Zdalniacy. Dotyczy on właśnie kwestii zawodowych osób niepełnosprawnych. Jaki dokładnie jest jego cel? Jak możemy przeczytać w komunikacie:

Naszym celem jest zachęcenie polskich firm do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami również poprzez obalanie mitów związanych z tym procesem. Pandemia COVID-19 przyspieszyła transformację cyfrową w wielu organizacjach (praca zdalna, home office), co niesie nowe szanse zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową, dla których mobilność stanowiła poważną barierę do podjęcia pracy. Mam nadzieję, że nasz raport posłuży jako przewodnik z wartościowymi poradami oraz wskazówkami dla wszystkich firm, które rozważają rekrutacje osób z niepełnosprawnościami.

— Majka Lipiak, założycielka Leżę i Pracuję.

Zobacz też: Ulefone Armor X8 – odporny na wodę, kurz i… nóż

Sam Huawei nie od dziś wspiera osoby z niepełnosprawnościami w Polsce. Warto podkreślić, że chiński gigant jest współorganizatorem Olimpiad Specjalnych. Ponadto firma wierzy, że dzięki rozwojowi technologii jest w stanie dać takim osobom możliwości, które wcześniej im się nawet nie śniły. 

Od dawna jako jeden z celów stawiamy sobie walkę z wszelkimi wykluczeniami i realizujemy go z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. Jako organizacja wierzymy, że rozwiązania, które tworzymy pomagają w pokonywaniu barier i ograniczeń, łącząc ze sobą ludzi — o różnych potrzebach, oczekiwaniach oraz możliwościach — na całym świecie.

— Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.

Pełną treść raportu można przeczytać na stronie zdalniacy.com

źródło: Huawei

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.