Kiedy myślimy o planecie we wszechświecie idealnie nadającej się do życia, naturalnie myślimy o Ziemi. W końcu to ona jest jedyną planetą znaną z podtrzymywania życia. Okazuje się jednak, że to dość błędne myślenie. Otóż nowe badania zidentyfikowały 24 planety poza naszym Układem Słonecznym, które potencjalnie mogą mieć warunki bardziej odpowiednie dla życia niż Ziemia. Badanie, prowadzone przez naukowca Dirka Schulze-Makucha z Uniwersytetu Stanu Waszyngton, wykazało, że niektóre egzoplanety mogą orbitować na znacznie korzystniejszej orbicie.

Planety lepsze do życia niż Ziemia

Planety lepsze do życia niż Ziemia

No dobrze, warto tu jednak podkreślić, że chodzi tu o życie, jakie znamy. Oparte na węglu, z kodem DNA, dla którego woda jest niezbędna. Możliwe, że gdzieś we wszechświecie istnieją istoty, które nie spełniają żadnego z tych warunków. Te mogą wymagać zupełnie innego środowiska, które dla nas byłoby potencjalnie śmiertelne, a one same uważają planety takie jak Ziemia za niezdatne do życia. Warto więc podkreślić, że szukamy istot podobnych pod tym względem do nas. A to dlatego, że nie wiemy, gdzie moglibyśmy szukać innych, o ile te inne w ogóle istnieją. 

Zobacz też: Need for Speed Hot Pursuit Remastered – klasyk powraca

Wróćmy jednak do badań. Studium wyszczególnia tzw. planety nadające się do zamieszkania, z których niektóre są starsze, nieco większe, nieco cieplejsze i prawdopodobnie bardziej wilgotne niż Ziemia. Naukowcy twierdzą, że życie na tych planetach może rozwijać się lepiej niż na Ziemi dzięki temu, że krążą one wolniej dookoła swojej gwiazdy. Te natomiast są bardziej długowieczne niż nasze Słońce. Według tych prostych założeń lepszych miejsc do życia jest aż 24. Sęk w tym, że tak naprawdę to są założenia… proste. Tak naprawdę mogą to być jałowe światy pozbawione życia. A nawet jeśli są od Ziemi pod tym względem lepsze, to może być ich… wadą. Ewolucja ma największe znaczenie wtedy, kiedy warunki życia stają się nieznośne. Wtedy mogą przetrwać jedynie najsilniejsi i dostosowani. Nasze istnienie jest efektem licznych katastrof, które nawiedziły Ziemię. Dlatego też życie na naprawdę rajskiej planecie byłoby najprawdopodobniej prymitywne pod względem biologicznym. 

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.