Mimo swojej wyższości nad LCD technologia OLED nie jest pozbawiona wad. Diody organiczne są podatne na wypalanie. Dodatkowo cechują się sporą bezwładnością, przez co ich zapalanie się trwa stosunkowo długo. Nie jest to zbyt uciążliwe, ale zauważalne. Dlatego też często lepszym wyborem jest jednak panel ciekłokrystaliczny. Zwłaszcza że te wciąż się rozwijają i oferują coraz to większe możliwości, które docenią głównie profesjonalni twórcy.

Monitor Dell z Mini-LED

Monitor Dell z Mini-LED

Mini-LED są bowiem wykorzystywane do wsparcia technologii LCD i służą im za podświetlenie. Właśnie z takiego rozwiązana skorzystała firma Dell. Ta zaprezentowała właśnie model o nazwie UltraSharp 32 HDR PremierColor Monitor, który jest oznaczany także jako UP3221Q. Firma twierdzi, że jest to pierwszy na świecie monitor z 2 000 strefami przyciemniania z podświetleniem mini-LED. Dzięki 99,8-procentowemu pokryciu DCI-P3 i 93-procentowemu pokryciu gamą kolorów Adobe RGB oraz obsłudze HDR 1000 z certyfikatem VESA, panel IPS 4K w UP3221Q powinien zadowolić każdego twórcę.

Zobacz też: Fundacja Digital Poland przygotowała poradnik dla seniorów o korzystaniu z internetu

Jest on również fabrycznie skalibrowany i posiada wbudowany kolorymetr firmy Calman. Jednak jeśli ktoś uważa, że efekt jest niezadowalający, to z przodu obudowy znajduje się port USB-A, który pozwala na łatwe podłączenie zewnętrznego kolorymetru. Jedną z innych przydatnych funkcji UP3221Q jest tryb Picture-by-Picture, który pozwala na podłączenie dwóch komputerów do monitora i wyświetlanie zawartości z obu jednocześnie. Można nawet ustawić dwa źródła na różne przestrzenie kolorów jednocześnie. Oczywiście nie jest to tania zabawka. Mowa tu bowiem o monitorze za 5 tysięcy dolarów amerykańskich. Warto jednak podkreślić, że monitory klasy referencyjnej mogą kosztować nawet dziesiątki tysięcy dolarów. W porównaniu do nich jest on wręcz tani. 

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.