Samsung Exynos z ARMv9

Exynos 2100 znacznie słabszy od Snapdragona 875? Nowe wieści są niepokojące

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Qualcomm ogłosił wczoraj, że coroczny Snapdragon Tech Summit odbędzie się w dniach 1-2 grudnia. Jest to niemalże gwarancja, że nowy Snapdragon 875 i jego możliwości zostaną zaprezentowane właśnie podczas tego wirtualnego wydarzenia. Nowy układ powinien przynieść istną rewolucję. Będzie on bowiem wykonany w procesie 5 nm od Samsunga oraz zostanie uzbrojony w nowatorski rdzeń ARM Cortex-X1, który jest dedykowany laptopom. 

Samsung Exynos 2100 bez Cortex-X1

Okazuje się jednak, że nadchodzący flagowy układ Samsunga zostanie pozbawiony jednej z tych dwóch cech. Oczywiście powstanie w procesie 5 nm. Jednak według nieocenionego Ice Universe, który jest sprawdzonym źródłem informacji, Samsung Exynos 2100 zadebiutuje bez rdzenia Cortex-X1. Za pośrednictwem swojego konta na Twitterze napisał on:

Qualcomm wkrótce wyda Snapdragon 875, który może być jedynym znanym nam procesorem wykorzystującym rdzeń X1. Tak, Exynos2100 w zasadzie wyklucza możliwość użycia X1.

Sugeruje to, że pierwszy flagowy układ Samsunga wykorzystujący proces 5 nm może wykorzystywać jedynie rdzenie Cortex-A78 firmy ARM do obsługi bardziej wymagających zadań. Oczywiście te są dużym skokiem wydajnościowym względem poprzednika, czyli Cortex-A77. I to właśnie na tych rdzeniach opierają się wszystkie flagowe układy 2020 roku. Jednak nadal będzie on wolniejszy niż Cortex-X1.

Zobacz też: POCO C3 oficjalnie – budżetowa wersja, którą już znamy

Taki stan rzeczy daje Snapdragonowi 875 przewagę nad Exynosem 2100. Ice Universe wcześniej stwierdził, że podczas gdy nadchodzący SoC Samsunga wypełni lukę w wydajności i efektywności, nadal nie będzie w stanie pokonać nadchodzącego układu Qualcomma. Oczywiście są tu pewne kwestie, które należy wyjaśnić. Pierwsze testy Exynosa 2100 przedstawiły bowiem, że będzie on używał klastra CPU 1 + 3 + 4. Czyli takiej samej konfiguracji jak Snapdragon 875. Możliwe jednak, że tym jednym, najwydajniejszym rdzeniem nie będzie wcale Cortex-X1, a mocno podkręcony Cortex-A78. Oczywiście wciąż istnieje cień szansy, że przecieki okażą się błędem. Jednak jeśli to się potwierdzi, to różnice pomiędzy wariantami regionalnymi Samsunga Galaxy S21 wciąż będą istotne.

Źródło: wwcftech

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy