ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Adapter z DDR4 na DDR5

Już są! Oto pierwsze moduły RAM DDR5 dla komputerów stacjonarnych!

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Układy pamięci operacyjnej LPDDR5 są już obecne w smartfonach. Wkrótce trafią one jednak także do komputerów klasy PC. SK Hynix w końcu zapowiedziało wprowadzenie na rynek pierwszych modułów DRAM DDR5. Te pierwsze produkty nie będą jednak skierowane do graczy. Ich miejscem docelowym są stacje robocze i inne jednostki, które muszą przetworzyć duże ilości danych. Ponadto znajdą one zastosowanie także dla układów sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego. Na graczy też jednak wkrótce przyjdzie pora.

Pierwszy RAM DDR5

https://android.com.pl/news/332065-specyfikacja-ddr5-pc-pojemnosc-szybkosc/

Firma twierdzi, że jej DDR5 obsługuje częstotliwości od 4 800 MHz do 5 600 MHz, co czyni go około 1,8 razy szybszym niż większość standardowych, niepodkręcanych zestawów DDR4. SK Hynix twierdzi, że pomimo zwiększonych prędkości, DDR5 będzie wymagało 0,1 V niższego napięcia niż DDR4. To oznacza obniżenie go z 1,2 V do 1,1 V. Wydaje się to wartością niewielką, jednak będzie miało spory wpływ na obniżenie temperatur układów. Zmniejszy także ich zapotrzebowanie na energię. Dodatkowo firma zintegrowała w układzie pamięci kod korekcji błędów (Error Correcting Code — ECC), dzięki czemu może samodzielnie korygować błędy na poziomie 1 bitu i zwiększać niezawodność aplikacji so 20 razy.

Zobacz też: SMIC szuka wspólnego języka z USA – firma jest pod ścianą

Podczas gdy nie było wzmianki o pojemności pierwszych modułów DDR5, SK Hynix dodało, że mogą one ostatecznie osiągnąć 256 GB dzięki zastosowaniu technologii chip-stacking through-silicon-via (TSV).

Intel ściśle współpracował z liderami pamięci, w tym z firmą SK Hynix, przy opracowywaniu specyfikacji DDR5, począwszy od wczesnych koncepcji architektonicznych poprzez standaryzację JEDEC. Ponadto, współpracowaliśmy ze SK Hynix nad rozwojem tej technologii, projektując i testując prototypy, aby upewnić się, że DDR5 spełnia swoje cele wydajnościowe i jest w pełni gotowy dla naszych wspólnych klientów.

— Stwierdziła Carolyn Duran, wiceprezes Intel Data Platforms Group i GM of Memory and IO Technologies.

Już w kwietniu usłyszeliśmy, że firma SK Hynix przygotowuje się do produkcji pamięci DDR5-8400 dla klientów. Jej 8400 MT/s dawałoby teoretyczną szerokość pasma na kanał 67,2 GB/s, przewyższającą DDR4 o maksymalnej prędkości 25,6 GB/s.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy