Niemiecka firma kojarzona głównie z optyką, czyli ZEISS, zaprezentował właśnie pełnoklatkowy aparat fotograficzny. Mowa tu o modelu ZX1, który został zapowiedziany jeszcze w 2018 roku. Największymi wyróżnikami tego modelu, a przynajmniej z naszej perspektywy jest rzecz jasna Android. Nie jest to jednak raczej sprzęt dedykowany przeciętnemu fanowi zielonego robocika, o czym świadczy jego cena. Ta wynosi bowiem 6 tysięcy dolarów. Czyli około 22 869 PLN. 

ZEISS ZX1 z Androidem

ZEISS ZX1 z Androidem

Informacje na temat ceny urządzenia poznaliśmy dzięki temu, że B&H Photo Video wysyłało e-maile dotyczące ceny i dostępności. Jeśli ta nazwa nic Wam nie mówi, to śpieszę z wyjaśniem, że ta firma jest sprzedawcą elektroniki w USA. Zgodnie z raportem ten aparat już wkrótce trafi do sklepów. Jednak dokładna data nie została jednak jeszcze ujawniona. Ponadto, na stronie przedsprzedaży nie ma ani ceny, ani dostępności, a jedynie tag coming soon. Sugeruje to, że może minąć trochę więcej czasu, zanim trafi do sklepów.

Zobacz też: Google co roku nie ma pomysłu na Pixela. Pixel 5 powstał wbrew logice

Zeiss ZX1 został wyposażony w czujnik CMOS 37,4MP o maksymalnej rozdzielczości 7488×4992 pikseli. Ma on współczynnik proporcji 3:2, jest czujnikiem pełnoklatkowym i obsługuje formaty DNG, JPEG. IT posiada również  obiektyw T* 35 mm f/2 firmy Zeiss, który został stworzony z myślą o słabym oświetleniu. Z tyłu znajduje się 4,34-calowy ekran dotykowy LCD HD (1280×720) Podgląd zdjęcia możemy zobaczyć poza ekranem na 0,7-calowym wizjerze OLED o rozdzielczości FHD i powiększeniu 0,74x. Zgodnie ze specyfikacjami podanymi w B&H, aparat z systemem Android ma czułość ISO od 80 do 51200, czas otwarcia migawki od 1/8000 do 30 sekund i możliwość robienia zdjęć seryjnych z prędkością 37,4 MP do 3 klatek na sekundę. Urządzenie może nagrywać filmy 4K UHD (3840×2160) z szybkością 30 klatek na sekundę i FHD (1920×1080) z szybkością 60 klatek na sekundę.

Android w ZX1? 

No dobrze, ale po co w to wszystko mieszać Androida? Otóż aparat ma zintegrowany program Adobe Photoshop Lightroom CC, dzięki czemu użytkownicy mogą edytować filmy w podróży. Kwestią sporną jest natomiast użyteczność tego programu na tak małym ekranie. W końcu obecnie niemal dowolny smartfon oferuje o wiele więcej przestrzeni roboczej, a przy okazji lepiej się go trzyma. Warto przypomnieć, że Samsung swego czasu już eksperymentował z Androidem w aparatach. Możliwe jednak, że ZEISS uniknął w jakiś sposób błędów Koreańczyków.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.