Wiele lat temu, gdy Android jeszcze raczkował, ukuło się powiedzenie: RAM-u nigdy zbyt wiele! Powstało ono jednak w czasach, kiedy normą była pamięć 256 MB, a flagowce oferowały oszałamiające 512 MB. Dla porównania dziś nawet budżetowe mają przynajmniej 8 razy większą pamięć. Natomiast dzisiejsze flagowce sięgają często poziomu kilkunastu GB. Pojawiają się więc coraz częściej głosy sugerujące, że to tylko bezmyślny wyścig na cyferki, który nic nie wnosi. Najnowszy pomysł Xiaomi zmienia jednak tę sytuację diametralnie. Dzięki niemu nawet smartfon z największą dostępną pamięcią ma jej zbyt mało. I to bardzo dobra wiadomość.

Xiaomi Ramdisk

Xiaomi Ramdisk

Jak to możliwe? Otóż Xiaomi wprowadza obecnie technologię RAMDISK dla smartfonów. W najbardziej podstawowym znaczeniu technologia ta wykorzystuje pamięć operacyjną jako pamięć dyskową. To z kolei zwiększa wydajność danej aplikacji lub gry. Nie jest ona bowiem w żaden sposób ograniczana przez prędkość pamięci masowej. W przypadku komputerów to dość dobrze znane rozwiązanie. Te mogą korzystać nawet z pamięci VRAM obecnej na karcie graficznej, co udowodniła pewna użytkowniczka Twittera instalując na RTX 3090 Crysisa 3. Xiaomi jednak jest pierwszym producentem, który sprowadza ją na smartfony.

Zobacz też: Birdwatch, czyli Twitter szykuje kolejną broń na chaos dezinformacyjny

Dzięki nowo wprowadzonemu trybowi RAMDISK Trial Mode, użytkownicy Mi 10 Ultra mogą korzystać z 16 GB LPDDR5 RAM. Technologia RAMDISK służy do odkładania części pamięci operacyjnej, która ma być wykorzystana jako wirtualna pamięć masowa. Zaletą jej zastosowania jest to, że prędkość RAM jest znacznie większa niż w przypadku technologii pamięci masowej stosowanej w smartfonach. Na przykład Xiaomi Mi 10 Ultra wykorzystuje RAM LPDDR5 i UFS 3.1 do wewnętrznej pamięci masowej. Prędkość pamięci operacyjnej w urządzeniu wynosi 44 GB/s, a prędkość odczytu i zapisu UFS 3.1 jest oceniana odpowiednio na 1700+ MB/s i 750+ MB/s. Różnice są więc niesamowite. Należy jednak pamiętać, że gdy bateria telefonu zostanie wyczerpana lub urządzenie zostanie ponownie uruchomione, gra zainstalowana w tym trybie RAMDISK zniknie. Jednak Xiaomi oferuje również opcję przeniesienia gry zainstalowanej w RAM do pamięci flash smartfona. Opcja ta może być również świetną metodą na instalacje aplikacji, których użyjemy tylko raz. Nie będziemy musieli pamiętać o ich deinstalacji. Te same znikną po restarcie smartfona.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.