Jednym z najbardziej niebezpiecznych warunków dla kierowców jest gęsta mgła. Naukowcy ze Stanford stworzyli nowe urządzenie, które może widzieć przez chmury i mgłę. To może być niezwykle ważne dla przyszłych autonomicznych pojazdów. Technologia Stanford wykorzystuje technologię podobną do tej spotykanej w autonomicznych samochodach, udoskonaloną za pomocą wysoce wydajnego algorytmu opracowanego przez naukowców.

Bezpieczna jazda przez mgłę

Widzenie przez mgłę

Algorytm może rekonstruować trójwymiarowe ukryte sceny oparte na ruchu pojedynczych fotonów. System był w stanie z powodzeniem zrekonstruować kształty, które były przesłonięte przez jednocalowy, gruby kawałek pianki. Badacz Gordon Wetzstein stwierdził, że podczas gdy wiele technik obrazowania może sprawić, że obrazy będą wyglądały nieco lepiej, technika zespołu może sprawić, że niewidoczne rzeczy będą widoczne. Innym potencjalnym zastosowaniem systemu, który opracowali naukowcy ze Stanford, jest eksploracja kosmosu. Technologia ta może umożliwić satelitom obrazowanie powierzchni Ziemi i innych planet poprzez mglistą atmosferę lub chmury. System łączy w pary laser z niezwykle czułym detektorem fotonów. W ten sposób urządzenie może rejestrować każdą cząsteczkę światłą laserowego, która w niego uderza. 

Zobacz też: Aplikacje mobilne są w cenie – Sklep Play i App Store przeżywają oblężenie

Gdy laser skanuje przeszkodę, taką jak pianka, okazjonalnie fotonom udaje się przez nią przedostać. Te, którym się to uda uderzają w obiekt ukryty za nią i przechodzą z powrotem przez piankę, aby dotrzeć do detektora. Algorytm zastosowany w systemie wykorzystuje oprogramowanie do śledzenia tych fotonów i po ich uderzeniu w detektor rekonstrukcji ukrytego obiektu w 3D. Naukowcy przyznają, że nie jest to pierwszy system z możliwością ujawniania ukrytych obiektów poprzez środowiska rozpraszające. Jednak omija on ograniczenia związane z innymi technikami. Niektóre z tych innych systemów wymagają wiedzy o tym, jak daleko znajduje się dany obiekt, system Stanford nie.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.