Wiele firm jest obecnie zajętych produkcją i udoskonalaniem elastycznych wyświetlaczy dla swoich składanych urządzeń, a pewien mężczyzna stworzył przezroczyste drewno, które może znaleźć zastosowanie także w branży smartfonowej. To bardzo interesujący wynalazek, o którym zapewne jeszcze będzie głośno.

Przezroczyste drewno – co, jak i gdzie?

Przezroczyste drewno

Na powyższym zdjęciu nie znajduje się kawałek szkła, a tytułowe przezroczyste drewno. Stworzył je Junyong Zhu z Forest Products Laborator we współpracy z kolegami z University of Maryland i University of Colorado. Do opracowania nowego materiału zespół użył drewna Ogorzałki wełnistej, które następnie zostało poddane kąpieli utleniającej w temperaturze pokojowej, co sprawiło, że stało się niemal przezroczyste. Pod koniec drewno wypełniono syntetycznym polimerem (polialkoholem winylowym), co uczyniło je przezroczystym w takim stopniu, jak zwykłe szkło.

Zobacz także: K / DA to światowy fenomem. Wirtualna grupa dziewczyn powraca z płytą!

Opisywany wynalazek może znaleźć zastosowanie w produkcji wyświetlaczy do smartfonów. Nie dość, że jest zauważalnie wytrzymalszy i lżejszy od zwykłego szkła, to jeszcze może być zginany. Jakby tego było mało, koszty masowej produkcji przezroczystego drewna Junyonga Zhu są bardzo niskie. Na razie badacze skupiają się na zastosowaniu w budownictwie – ze względu na swoje parametry materiał jest wprost idealnym kandydatem do zastąpienia tradycyjnego szkła w oknach. Niemniej jednak nie wiadomo, co przyniesie przyszłość, ale za to wiadomo, że drewniany wyświetlacz w smartfonie to byłoby coś.

Źródło: PhoneArena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.