Nośniki SSD mają przewagę nad konkurencją dzięki ogromnej szybkości i stale obniżającym się cenom. Mimo to dyski HDD utrzymują swoją wyższość pod względem ceny za gigabajt. Natomiast dzięki wysiłkom producentów w zakresie przejścia na konstrukcje dziesięcioplatformowe będą jeszcze lepsze. Oznacza to, że konstrukcje talerzowe nie odejdą zbyt szybko. Na pewno jednak ich zastosowanie będzie zupełnie inne niż do tej pory.

Dyski twarde (HDD) nawet do 24 TB

Dyski twarde (HDD) nawet do 24 TB

Mimo że dyski SSD stają się zaskakująco przystępne cenowo, nawet jeśli chodzi o wersje PCIe 4.0, to talerze wciąż nad nimi górują. Co więcej, mają jeszcze sporo pola do popisu, jeśli chodzi o rozwój. Oczywiście nie będą w stanie nadążyć za nośnikami półprzewodnikowymi, jednak nie taka jest już ich rola. Rozwiązania oparte o tę technologię nie znajdą już bowiem nigdy zastosowania jako nośniki systemowe. Świetnie jednak nadają się do magazynowania danych. Bardzo dużej ilości danych. Otóż mogłoby się wydawać, że w kwestii zapisu magnetycznego powiedziano już wszystko. To jednak nieprawda. W ciągu ostatnich kilku lat producenci dysków twardych przyjęli nowe technologie nagrywania magnetycznego wspomaganego ciepłem. To otworzyło im szereg nowych możliwości, jednak ma również swoje wady. Nie jest jednak jedyną drogą, jaką mogą obrać.

Zobacz też: Ogromna aktualizacja – Google publikuje listę nowych modeli ze wsparciem dla ARCore

Innym, bardziej oczywistym sposobem na zwiększenie gęstości pamięci masowej jest zwiększenie liczby talerzy w każdym napędzie. Odkąd Toshiba zwiększyła liczbę talerzy na jednym dysku, stało się to standardem w całej branży dla flagowych nośników HDD. Jak wynika z raportu StorageNewsletter, producenci przygotowują się do przejścia na konstrukcje dziesięcioplatformowe. Potwierdzają to również analitycy rynku z firmy Trendfocus, którzy niedawno powiedzieli, że producenci dysków twardych zażądali nowych próbek magnetycznego podłoża o grubości mniejszej niż 0,5 mm. Producenci tacy jak Seagate planują w tym roku ograniczoną produkcję dysków twardych o pojemności 20 TB, które mają szklane talerze zamiast aluminiowych. To daje nam możliwość zainstalowania nowego Crysisa ponad 1000 razy. Według analityków do 2022 roku możemy się spodziewać konstrukcji do 24 TB. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.