Wczoraj poznaliśmy najnowsze produkty Google, a wśród nich dwa nowe smartfony – Pixela 4a 5G i Pixela 5. Ten ostatni porzuca formę pełnoprawnego flagowca na rzecz… mocnego średniaka? Tak najprościej można określić model, który w tej generacji ma być uważany za najlepszy w portfolio Amerykanów. Tym sposobem nie tylko nie uświadczymy flagowego układu od Qualcomma, ale również projektu Soli, który stanowił podstawę dla technologii Motion Sense. Mimo wszystko Google oficjalnie zapowiada, że jeszcze jej nie pogrzebało.

Projekt Soli znany jako Motion Sense jeszcze będzie wykorzystany przez Google – Pixel 5 nie mógł być drogi

face id google pixel 4 projekt soli face id

Projekt Soli to technologia, której mocno kibicowałem jeszcze na długo, zanim trafiła do Pixela 4 pod nazwą Motion Sense. Zapowiedzi sterowania sprzętem poprzez gesty w powietrzu prezentowały się świetnie. Ostatecznie rozwiązanie to zostało mocno uproszczone, a przede wszystkim ograniczone przez Google, więc zapał gdzieś ostygł. Niemniej niektórzy mogą czuć się zaskoczeni, że Amerykanie tak szybko zabili tę technologię – w końcu Pixel 5 już nie oferuje Motion Sens. Ok, zaskoczenie maleje, gdy przypomnimy sobie, jak Google podchodzi do swoich produktów i ich uśmiercania – cmenatrze są pełne. Niemniej projekt Soli jeszcze nie został spisany na straty. W wypowiedzi dla The Verge Rick Osterloh (SVP odpowiedzialny za sprzęt) wspomina, że Pixel 5 nie został wyposażony w Motion Sense, bo mijało się to z celem tego smartfona, który z założenia miał być tańszy. Poniekąd to też tłumaczy brak Snapdragona 865 na pokładzie.

Zobacz też: Samsung Galaxy M11 w Polsce – przede wszystkim spora bateria.

Tym sposobem powinniśmy jeszcze spodziewać się powrotu Soli, choć nie określono kiedy i w ramach jakiego urządzenia. W końcu niekoniecznie musi to być smartfon. Projekt początkowo przedstawiany był w formie sterowania muzyką, więc… głośniki Google także mogą doczekać się urozmaicenia. Tylko również zaprezentowany wczoraj Nest Audio to kolejny produkt z gatunku tych tańszych, więc uzbrójmy się w cierpliwość.

Źródło: GSM Arena, The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.