Chyba wszyscy nienawidzą, gdy po odpaleniu nowego smartfona pierwszym, co rzuca się w oczy, jest garść niechcianych aplikacji, których na dodatek nie można odinstalować. To właśnie tak zwany bloatware, który jest szczególnie dużym problemem na urządzeniach z Androidem. Wygląda jednak na to, że producenci sprzedający swoje sprzęty w Europie już wkrótce będą musieli dać użytkownikom możliwość odinstalowania pozycji, których wcześniej skasować się nie dało. Wszystko dzięki Unii Europejskiej.

Bloatware na smartfonach to zło w oczach Unii Europejskiej

Facebook chroni pracowników przed UE

Aplikacje określane mianem bloatware nie tylko irytują posiadaczy smartfonów, a także zajmują cenne miejsce i pożerają pamięć. Producenci nie chcą dać użytkownikom możliwości ich usunięcia, argumentując swoje decyzje na różne sposoby. Niemniej jednak jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już niedługo zostaną do tego zmuszeni. Otóż Unia Europejska ma zamiar wdrożyć ustawę, która zobowiąże firmy do umożliwienia użytkownikom smartfonów usunięcia aplikacji, które są na nich preinstalowane.

Zobacz także: Unia Europejska gotowa do wydania decyzji w sprawie Fitbita – Google czeka w napięciu

Wzmianka o bloatware jest w zasadzie tylko niewielką częścią zmian, które chce przepchnąć Unia Europejska. Głównym celem związku jest powstrzymanie dużych firm przed niewłaściwym wykorzystywaniem danych użytkowników. Jeśli obejdzie się bez jakichkolwiek problemów, to Ustawa o Usługach Cyfrowych (Digital Services Act) wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Na chwilę obecną nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki za Unię Europejską, bo proponowane przez nią zmiany będą korzystne dla nas wszystkich. Możliwość usunięcia bloatware oznaczałaby koniec pewnej ery.

Źródło: PhoneArena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.