łabowa 5g

Kraśnik nie był pierwszy. Radni gminy Łabowa już w maju sprzeciwili się 5G

2 minuty czytania
Komentarze

Radni gminy Łabowa w województwie małopolskim już w maju tego roku sprzeciwili się sieci 5G w podjętej uchwale. Zaleciła także szkołom, by uczniowie podczas lekcji musieli włączać w telefonach tryb samolotowy. To jednak i tak niewiele w porównaniu z tym, co postulowali autorzy petycji złożonej do urzędu gminy.

5G, telefony w szkołach i demontaż WiFi – co ustalili radni gminy Łabowa, a na co się nie zgodzili?

źródło: BiP Małopolska / Urząd Gminy w Łabowej

Od kilku dni w Polsce głośno jest o Kraśniku – radni tego miasta zdecydowali o przyjęciu uchwały sprzeciwiającej się sieci 5G. Okazuje się jednak, że Kraśnik nie był pierwszy. Dotarliśmy do dokumentów związanych z petycją Koalicji Polskiej Wolnej od 5G do urzędu gminy Łabowa. Powyżej prezentujemy natomiast uchwałę w ostatecznym kształcie.

Autorzy petycji chcieli, by radni wyrazili negatywne stanowisko wobec zwiększenia dopuszczalnego poziomu ekspozycji mieszkańców na pole elektromagnetyczne z zakresu mikrofalowego oraz wprowadzania standardu 5G bez wcześniejszego zbadania wpływu tej technologii na zdrowie mieszkańców i działanie implantów. Na tym jednak nie koniec – autorzy petycji postulowali, by Rada Gminy zdemontowała istniejące sieci WiFi w szkołach (w zamian miałyby pojawiać się w nich instalacje oparte o sieci kablowe lub światłowodowe). Koalicja Polska Wolna od 5G chciała również, żeby nakazano przełączanie telefonów w tryb samolotowy na lekcjach oraz zakazano ich używania przez uczniów na przerwach. Wyjątkiem miałyby być sytuacje alarmowe i kontakt z rodzicami.

Czytaj także: Współpraca państw bałtyckich w zakresie 5G – podpisano memorandum

Co na to radni? Zgodnie z postulatami przeciwników 5G wyrazili negatywne stanowisko co do wprowadzenia 5G i zwiększenia dopuszczalnego poziomu ekspozycji na promieniowanie elektromagnetyczne. W kwestii montażu samych nadajników 5G Rada Gminy Łabowa chce się opierać na rekomendacjach WHO, gdy te się pojawią. Postulat dotyczący ograniczeń korzystania z telefonów w szkołach również został zaakceptowany przez radnych, jednak jako rekomendacja. Ostateczna decyzja należy do dyrektorów szkół. Na podjęcie decyzji o likwidacji WiFi w szkołach radni się nie zdecydowali. Nie pozwala na to infrastruktura w placówkach.

Motyw