Medyczny jetpack

Medycy z jetpackiem – czy to cyberpunk? Nie, to Wielka Brytania

2 minuty czytania
Komentarze

Szkocja to piękny region, jednak przy okazji bardzo surowy. Nie brakuje w nim rejonów, gdzie znajdują się tylko skały, trawy i wrzosy. Jest to teren niezwykle trudny, jeśli chodzi o marsz. Mimo to ściąga masę turystów. Zwłaszcza w trakcie pandemii. Podobnie jak inne narody, mieszkańcy Wielkiej Brytanii zaczęli poznawać piękno swojego własnego kraju. W szkockich górach bardzo łatwo o uraz, a jednocześnie trudno o pomoc medyczną. Rozwiązaniem tego problemu ma być medyczny jetpack.

Medyczny jetpack

Wynalazca Richard Browning i jego firma Gravity Industries udowodnili, że ich jetpack, który zaprezentowali w 2017 roku, może być opcją szybkiego uzyskania pomocy medycznej dla ofiar w odległych obszarach. Współpracując z brytyjskim Pogotowiem Lotniczym Great North Air Ambulance Service (GNAAS), Browning poleciał do symulowanej ofiary na odległym górzystym terenie w zaledwie 90 sekund. Stanowiło to ułamek czasu niezbędnego do pokonania tej trasy pieszo. Warto podkreślić, że im szybciej ratownik medyczny może dotrzeć do ofiary, tym szybciej może ją ustabilizować i wezwać helikopter lub inne wsparcie w razie konieczności. 

Uważamy, że ta technologia może umożliwić naszemu zespołowi dotarcie do niektórych pacjentów znacznie szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. W wielu przypadkach złagodziłoby to cierpienie pacjentów. W niektórych przypadkach uratowałoby im to życie.

— powiedział dyrektor operacyjny GNAAS Andy Mawson.

Zobacz też: Wkurza Cię nowy Facebook? Oto jak przywrócić stary wygląd

Pakiet odrzutowy wykorzystuje mikrodysze napędzane paliwem odrzutowym lub olejem napędowym. Te są montowane na ramionach i plecach pilota. Przed jego twarzą znajduje się wyświetlacz pokazujący kluczowe dane, takie jak siła ciągu i ilość pozostałego paliwa. Browning obiecał, że ryzyko pożaru jest minimalne, ponieważ paliwo nie jest szczególnie wybuchowe ani łatwopalne. Dodatkowo w przypadku awarii pilot pozostaje dość blisko ziemi. To nie oznacza jednak, że rozwiązanie jest pozbawione wad. Wręcz przeciwnie. Zestaw ten pozwala na od 5 do 10 minut lotu. Dodatkowo wymaga długiego treningu i wysokiej sprawności fizycznej. Obciąża także w dużym stopniu ramiona. Jeśli zaś chodzi o cenę, to pojedyńczyy egzemplarz kosztuje 340 tysięcy funtów, czyli około 1,7 mln PLN. Z drugiej strony to i tak mniej, niż helikopter. Możliwe więc, że za kilka lat medycy z jetpackami staną się normą w tamtych rejonach.

Źródło: Engadget

Motyw