Mieszkańcy Chocianowa, 8-tysięcznego miasta w województwie dolnośląskim, wkrótce mają czuć się bezpieczniej dzięki rozwiązaniom smart city. Władze ogłosiły nieograniczony przetarg, potem były wielomiesięczne rozmowy i konsultacje. Postanowiono, że wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań zajmie się T-Mobile.

Co mieszkańcy Chocianowa zyskają dzięki smart city?

Rozwiązania smart city mają poprawić życie i bezpieczeństwo mieszkańców. W pierwszym etapie projektu będzie zainstalowany system kamer miejskiego monitoringu. T-Mobile wdroży system wideodetekcji oraz wideoanalizy obrazu oparty o algorytmy behawioralne, a także elementy sztucznej inteligencji. Ma on w trybie rzeczywistym wykrywać niepożądane zdarzenia i pozwalać na natychmiastową reakcję służb.

W kolejnym etapie wdrażania smart city zostanie zainstalowany miejski system WiFi. Bezprzewodowy internet będzie dostępny w najważniejszych punktach miasta, a korzystać z niego będą mogli zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Smart city dla Chocianowa jest projektem długofalowym, rozłożonym na etapy, z którym miasto wiąże wielkie nadzieje na rozwój – wyjaśnia T-Mobile. Operator w projekcie realizowanym dla miasta i gminy Chocianów ma partnerów. Pierwszy z nich to firma SOPHUS realizująca projekty wideomonitoringu, natomiast drugim jest firma ACO Solutions, która odpowiada za dostawę sprzętu do realizacji miejskiego Wi-Fi.

Czytaj także: Unia Europejska gotowa do wydania decyzji w sprawie Fitbita – Google czeka w napięciu

T-Mobile poinformował również o rozbudowie swoich stacji bazowych o standard przesyłu danych Narrowband-IoT. Standard ten jet przeznaczony do budowy rozwiązań inteligentnych miast oraz Internetu Rzeczy. Z końcem kwietnia br. zasięg sieci NB-IoT operatora objął już 94% obszaru Polski.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.