Składane smartfony okazały się chyba mniejszym sukcesem, niż producenci na to liczyli. Owszem, wiele osób odstraszyła zaporowa cena. Jednak spora część użytkowników najzwyczajniej w świecie nie widzi potrzeby posiadania takiego sprzętu. Ci bardziej techniczni natomiast zdają sobie sprawę z szeregu wad takiego rozwiązania Nie jest to więc klasa produktów rzadkich, ale pożądanych, a raczej zwykłych ciekawostek na rynku. Mowa jednak o smarfonach. O tym, jak to rozwiązanie zostanie przyjęte w laptopach, chce przekonać się Lenovo.

Lenovo ThinkPad X1 Fold – cena i dostępność

Lenovo ThinkPad X1 Fold - cena i dostępność

Oczywiście popularność tabletów z Androidem sama w sobie nie zachwyca. Sam jestem szczęśliwym użytkownikiem Huaweia Media Pad M3 Lite, z którego korzystam praktycznie codziennie. Statystyki jednak są nieubłagane: jeśli jakiś tablet się dobrze sprzedaje, to jest to iPad, ewentualnie coś z Windowsem 10 balansującego na granicy laptopa i tabletu. Lenovo z przyczyn dość oczywistych nie było w stanie wydać iPada. Producent postawił więc na opcję numer dwa. Dostaniemy więc składany tablet z Windowsem 10, który od biedy można uznać za laptopa dzięki dołączanej klawiaturze zasłaniającej dotykowy ekran. Swoją drogą jest to rozwiązane znane, chociażby z Sony Ericssona P900i, w którym dotykowy ekran był zasłaniany przez zdejmowalną klawiaturę fizyczną. 

Zobacz też: Facebook kończy z FarmVille – gra znika po 11 latach na platformie

Warto przybliżyć specyfikację tego niecodziennego sprzętu. ThinkPad X1 Fold został wyposażony w elastyczny 13,3-calowy dotykowy panel OLED o rozdzielczości 2 048 × 1 536 pikseli. Jeśli chodzi o jasność, to wynosi ona 300 nitów. Producent przy okazji chwali się odwzorowaniem kolorów 95% DCI-P3. Sercem urządzenia jest układ Intel Core i5-L16G7. Jest to dość nietypowa, bo pięciordzeniowa konstrukcja. Celem tego procesora jest rywalizacja z układami ARM w laptopach. Dlatego też jego wydajność nie powala, a surowa moc jest niższa, niż w dedykowanych laptopom procesorach Qualcomma. Z drugiej strony oferuje natywną obsługę aplikacji X86, więc w testach porównawczych wypada zdecydowanie lepiej. Procesor ten jest wspierany przez 8 GB RAM LPDDR4X. Na dane użytkownika przeznaczono natomiast od 256 GB do 1 TB pamięci masowej SSD. Przedsprzedaż tego tabletu już wystartowała. Producent wycenił go w najtańszym wariancie na 2 499 USD, czyli około 9 700 PLN. Do pierwszych osób powinien trafić w ciągu 4-5 tygodni od dokonania zakupu.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.