Hasbro pozywa Asusa [Aktualizacja – 26.12.11r.]

Mariusz Maciejewski 2011-12-22

asus-eee-pad-transformer-prime-gear-patrol
Czy czytając, bądź słysząc nazwę nowego tabletu Asusa – „Asus Eee Pad Trasformer Prime”, a w zasadzie skupiając się na jej dwóch ostatnich wyrazach, nie widzieliście oczami wyobraźni dzielnego przywódcy Autobotów – Optimusa Prime’a? Jeżeli tak, to wasze skojarzenia są zbliżone do tych, jakie skłoniły Hasbro (Hasbro Toys Enterprises, Inc.) do złożenia pozwu.

Drugi na świecie, co do wielkości, producent zabawek i filmów z ich udziałem uznał, iż nazwa nowego produktu tajwańskiego producenta jest na tyle podobna do stworzonej na początku lat 90 XX wieku zabawki, iż oba produkty mogłyby być pochopnie wiązane ze sobą przez klientów. Dla każdego, kto pamięta wygląd zabawek i kreskówki z lat 90 lub najnowsze wyczyny filmowe Michael’a Bay’a sama idea pozwu może wydawać się śmieszna. Pamiętać musimy jednak o tym, iż użycie przez Asusa zwrotu „Trasfomer Prime” nie było najszczęśliwszym pomysłem i w pewien sposób mogło wpłynąć na postrzeganie tabletu, jako sponsorowanego lub powiązanego z serią zabawek.

transformers-2-leader-optimus-prime-robot
Cała sytuacja wydawałaby się śmieszna (żeby nie powiedzieć niedorzeczna), gdyby nie próby zablokowania sprzedaży omawianego urządzenia, a takich właśnie podjął się Hasbro. Czy zakończą się one sukcesem? Nie wiadomo. Wiemy natomiast, że tajwański producent dostał 21 dni na odpowiedź.Podobnego zamieszania udało się uniknąć w przypadku serii Droid (Motorola Droid 2, itd.).

Postarano się wówczas o uzyskanie licencji nazwy „Droid” od założonej przez George’a Lucasa wytwórni Lucasfilm. Powstała nawet specjalna edycja Star Wars modelu Droid 2.

motorola-droid-2-sw-combo

A teraz pytanie do Was: Uważacie, że roszczenia Hasbro do nazwy „Trasformer Prime” są słuszne? Nowy produkt Asusa rzeczywiście kojarzy się Wam z autobotami? Czy wytaczanie takich pozwów ma sens? Piszcie w komentarzach.

Aktualizacja:

26 grudnia Asus odpowiedział na skierowane przeciwko niemu zarzuty. Tajwańska firma zamierza nadal kontynuować sprzedaż najnowszego tabletu tak, aby zaspokoić potrzeby rynku. Dodatkowo dowiedzieliśmy się również, iż odbyła się wewnętrzna narada na której to nie stwierdzono żadnych problemów w zastosowaniu wyrazów: „Transformer” i „Prime” w nazwie tabletu oraz ich związków z produktami marki Hasbro.

źródło: androicommunity.com • phan

  Mnie Asus Transformer od razu kojarzył się z Transformers, tak samo jak LG Optimus, nawet zastanawiałem się czy tak sobie wymyślili sprytnie czy mają licencję.
  Natomiast jak Asus ogłosił Transformer Prime to już było jawne nawiązanie do Optimusa, pierwsza myśl moja była taka, albo mają licencję, albo zaraz będę czytać o pozwie 😀

 • Rafaels

  Ciekawe, że transwestyci jeszcze nie pozwali Hasbro za używanie nazwy „TransFormers”! Przecież oni w naturalny sposób sa Trans… a formę też zmieniają. Kolejni amerykańscy chciwi kretyni, sprawcy kryzysu ekonomicznego.

 • WujekRada

  O ile Transformer to nazwa własna , o tyle Optimus Prime to już znak towarowy. Stóje za hasbro.

 • MKR

  Można też pozwy uważać za śmieszne, ale trudno uwierzyć, że wybór nazwy był przypadkowy. Podejrzewam, że dobrze wiedzieli w co się pakują, po prostu stwierdzili że warto zaryzykować…

 • gosu1221

  Moim zdaniem słuszne. Słysząc słowa „Transformer Prime” od razu wyobrażam sobie obraz Optimusa Prime. Nazwa tableta byłaby wielokrotnie powiązywana z transformersami.

  • bat75

   słusznie, jeszcze tylko dorobić cztery kółka i będziesz mógł jeździć do szkoły lub pracy 🙂

   • Rafaels

    On raczej do przedszkola przy takiej zasobności mentalnej.

  • krakn

   [quote name=”Gosu1221″]Moim zdaniem słuszne. Słysząc słowa „Transformer Prime” od razu wyobrażam sobie obraz Optimusa Prime. Nazwa tableta byłaby wielokrotnie powiązywana z transformersami.[/quote]
   Za dużo bajek B-)
   Asus transformer to nie laleczka transformer 😀

 • Tobol

  Szczerze mówiąc to mi się ta nazwa od początku kojarzyła właśnie z tą postacią filmową.

 • ffojtus

  w zasadzie jak po raz pierwszy usłyszałem o tym tablecie to transformersy były moim pierwszym skojarzeniem ;] Nie zmienia to faktu że te pozwy są kompletnie bez sensu i zgadzam się z przedmówcami w tej kwestii…

 • dj-snap

  Widzę kolega podziela moje zdanie. A Ice Cream? Brzmi jak Starscream! HTC mogło by pozwać Renault gdyż jeden z ich prototypów nosi nazwę DeZir. Brakuje e na końcu i co wychodzi?? A Samsung Focus?? Ford mógłby pozwać Samsunga.

  Powyższe wypowiedzi moje i kolegów świadczą o bezsensowności zarzutów. Jestem wielkim fanem Asus-a i Transformers i nie zauważyłem żadnego związku.

 • redscorpio

  Tak samo jak Microsoft powinno być pozwane przez Apple – Windows [b]Phone[/b] 7 to prawie jak iPhone… Zupełnie bezsensowne. A LG Optimus (Prime)?

 • dj-snap

  Po pierwsze słowo „Transformer” funkcjonuje w wielu znaczeniach. „Tranformacja” nie tylko oznacza funckje jaką mają transformery. Zjawisko to występuje też w przyrodzie.

  Po drugie „Prime” znaczy pierwszy i nie jest wymyślona przez Hasbro. Także moim zdaniem roszczenia Hasbro są po prostu śmieszne.

  Myślę że LukasFilm powinien wystąpić z pozwem przeciw Google. Czy ktoś dał im prawo używania członu Droid w słowie AnDroid??

  Hasbro powinno też wystosować pozew przeciwko producentowi farb „MEGARON” – przecież to prawie „MEGATRON”!!

  • Prophet1111

   Z jednej strony masz rację, Transformer może się odnosić do czego innego, Prime może być używane jako „pierwszy”. Ale połączenie tych dwóch słów jest jak najbardziej sugerujące i dlatego zgadzam się z Hasbro. Jak tylko usłyszałem o tym urządzeniu od razu pomyślałem sobie o filmie, który niedawno był w kinach.

   Tak samo z samochodami – mógłbyś nazwać swój samochód „45”, albo „8”, ale jak nazwiesz „458” to już może kojarzyć się z Ferrari.

  • saq

   [quote name=”DJ SNap”]Po pierwsze słowo „Transformer” funkcjonuje w wielu znaczeniach. „Tranformacja” nie tylko oznacza funckje jaką mają transformery. Zjawisko to występuje też w przyrodzie.

   Po drugie „Prime” znaczy pierwszy i nie jest wymyślona przez Hasbro. Także moim zdaniem roszczenia Hasbro są po prostu śmieszne.

   Myślę że LukasFilm powinien wystąpić z pozwem przeciw Google. Czy ktoś dał im prawo używania członu Droid w słowie AnDroid??

   Hasbro powinno też wystosować pozew przeciwko producentowi farb „MEGARON” – przecież to prawie „MEGATRON”!![/quote]
   Twoje rozumowanie jest bez sensowne. Właśnie te słowa od dzielnie istnieją w przyrodzie, ale ich powiązanie jest nie przypadkowe( po za tym prime już był to druga wersja tego tabletu więc czemu ma ma podtytuł prime możesz mi wytłumaczyć?) .. to tak jakbyś nazwał swój produkt spider man i tłumaczył, że spider to przecież pająk, a man to człowiek i nie widzisz, żadnych problemów w użyciu tych słów razem. Mi od początku ten tablet kojarzył się z transformersami i wręcz się dziwiłem, że pozwalają asus’owi na takie zuchwalstwo. Mogli się wcześniej z Hasbro dogadać np: nokia wypuściła wersję lumię 800 sygnowana logiem batman’a.. .można ? można!

 • makerson

  Można by uznać że Asus świadomie nazwał swój tablet tak jak nazwał
  Pomyślcie… transformery to roboty które się przekształcają np. samochody, samoloty, helikoptery itd. zamieniają się w roboty i na odwrót… a taki tablet Asusa też się przekształca dodając mu stację dokującą z klawiaturką… mogę się założyć że marketingowcy z Asusa sugerowali się tymi jak by nie było popularnymi zabawkami wybierając nazwę swojego produktu 😛

  • Anat

   biorąc pod uwagę że w obydwu przypadkach nazwa bierze korzenie od [i]transform[/i] a to od lacinskiego [i]transforme[/i], oznaczającego przemianę, przekształcenie, to co do pierwszego (trzeciego ogółem) członu całkowicie bez zasadne, bo dodanie końcówki -er jest tak samo zasadne jak w przypadku performance – performer czy farm – farmer. Co do drugiego (czwartego) członu, to [i]prime[/i] także pochodzi (a jakże) z łaciny – mamy przecież[i] primus[/i] co dosłownie oznacza pierwszy, a ten tablet owszem, będzie prawdopodobnie pierwszym który zostanie wyposażony w czterordzeniowy procesor a także co możliwe, że i w Androida wersja 4.0, co było by nawiązaniem, owszem, ale do Nexus Prime, który jako pierwszy ww. wersję posiadał w kategorii wagowej telefonów komórkowych.
   niech Hasbro i reszta wielkich koncernów dalej rejestruje nazwy które posiadają tyle oryginalności co nazwanie pieluch dla dzieci nazwą podobną do Tetra-Pielucha czy cała branża leków homeopatycznych.
   tak, kocham translator google od chwili w której pojawiła się w nim łacina.

 • bat75

  Zawsze chodzi o kasę, a ostatnio wiele spraw sądowych dowiodło, że samo procesowanie się jest bardziej dochodowe, niżeli sprzedaż, produkcja, czy wyświetlanie filmu. Czy tablet może kojarzyć się z autobotami? tak, dokładnie tak samo jak telewizor z prezerwatywą 🙂x