asus-eee-pad-transformer-prime-gear-patrol
Czy czytając, bądź słysząc nazwę nowego tabletu Asusa – „Asus Eee Pad Trasformer Prime”, a w zasadzie skupiając się na jej dwóch ostatnich wyrazach, nie widzieliście oczami wyobraźni dzielnego przywódcy Autobotów – Optimusa Prime’a? Jeżeli tak, to wasze skojarzenia są zbliżone do tych, jakie skłoniły Hasbro (Hasbro Toys Enterprises, Inc.) do złożenia pozwu.

Drugi na świecie, co do wielkości, producent zabawek i filmów z ich udziałem uznał, iż nazwa nowego produktu tajwańskiego producenta jest na tyle podobna do stworzonej na początku lat 90 XX wieku zabawki, iż oba produkty mogłyby być pochopnie wiązane ze sobą przez klientów. Dla każdego, kto pamięta wygląd zabawek i kreskówki z lat 90 lub najnowsze wyczyny filmowe Michael’a Bay’a sama idea pozwu może wydawać się śmieszna. Pamiętać musimy jednak o tym, iż użycie przez Asusa zwrotu „Trasfomer Prime” nie było najszczęśliwszym pomysłem i w pewien sposób mogło wpłynąć na postrzeganie tabletu, jako sponsorowanego lub powiązanego z serią zabawek.

transformers-2-leader-optimus-prime-robot
Cała sytuacja wydawałaby się śmieszna (żeby nie powiedzieć niedorzeczna), gdyby nie próby zablokowania sprzedaży omawianego urządzenia, a takich właśnie podjął się Hasbro. Czy zakończą się one sukcesem? Nie wiadomo. Wiemy natomiast, że tajwański producent dostał 21 dni na odpowiedź.Podobnego zamieszania udało się uniknąć w przypadku serii Droid (Motorola Droid 2, itd.).

Postarano się wówczas o uzyskanie licencji nazwy „Droid” od założonej przez George’a Lucasa wytwórni Lucasfilm. Powstała nawet specjalna edycja Star Wars modelu Droid 2.

motorola-droid-2-sw-combo

A teraz pytanie do Was: Uważacie, że roszczenia Hasbro do nazwy „Trasformer Prime” są słuszne? Nowy produkt Asusa rzeczywiście kojarzy się Wam z autobotami? Czy wytaczanie takich pozwów ma sens? Piszcie w komentarzach.

Aktualizacja:

26 grudnia Asus odpowiedział na skierowane przeciwko niemu zarzuty. Tajwańska firma zamierza nadal kontynuować sprzedaż najnowszego tabletu tak, aby zaspokoić potrzeby rynku. Dodatkowo dowiedzieliśmy się również, iż odbyła się wewnętrzna narada na której to nie stwierdzono żadnych problemów w zastosowaniu wyrazów: „Transformer” i „Prime” w nazwie tabletu oraz ich związków z produktami marki Hasbro.

źródło: androicommunity.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Maciejewski