homeui
Informacje o aktualizacji flagowych modeli producentów ciąg dalszy. Po wiadomościach dotyczących kolejności aktualizacji smartfonów Samsunga i wyglądu ICS z nakładką Touch Wiz oraz informacjach płynących od Sony Ericssona przyszedł czas na HTC.

Wczoraj na forum XDA Dewelopers pojawił się gotowy do ściągnięcia ROM dla HTC Sensation. Co prawda jest to jeszcze nie do końca stabilna, wczesna wersja, ale jednak zdradza nam prawdopodobny wygląd lubianej przez wielu nakładki Sense. Ostatnimi czasy HTC zarzucano, że jego nakładka, mimo iż graficznie wygląda bardzo atrakcyjnie to zużywa zbyt wiele zasobów systemowych. Wiadomo było, że przy okazji aktualizacji do Androida 4.0 musi ona przejść mniejszy lub większy lifting.

Lifting, przynajmniej na pierwszy rzut oka nie jest rewolucją, lecz raczej kolejnym etapem ewolucji. Z ekranu głównego zniknęła charakterystyczna dolna belka, która została zastąpiona przez ikony lub foldery. Jej personalizacja jest duża, ponieważ możemy dodawać do niej dowolne skróty, zmieniać zawartość folderów i kolejność ikon. Przycisk służący do rozwijania menu z aplikacjami wylądował na stałe na środku. Górna belka nie uległa zmianie w stosunku do wcześniejszej wersji Androida, tak samo jak charakterystyczne dla HTC widżety.

Wygląd blokady ekranu jest nam znany z wcześniejszych wersji Sense. Już z jej poziomu możemy uruchomić ulubione aplikacje jak np. aparat. Zawartość skrótów znajdujących się w menu blokady także jest dowolnie edytowalna.

Z XDA możemy się dowiedzieć, że wygląd siatki aplikacji nie uległ zmianie. Ikony wyglądają identycznie jak w poprzedniej wersji systemu a ich lista jest przewijana w sposób wertykalny, nie tak jak w „czystym” ICS-horyzontalny.

quicksettings
Kolejne zmiany widać w szybkich ustawieniach pojawiających się po wyciągnięciu górnej belki (zdjęcie po lewej stronie), oraz w menu samych ustawień (zdjęcie po prawej stronie). W menu ustawień widać inspirację czystym ICS jednak pozostanie przy oryginalnych, atrakcyjnych zresztą ikonach pozwala wyróżnić się HTC z tłumu. Na uwagę zasługuje opcja szybkiego włączenia i wyłączenia korzystania z sieci komórkowej. Takie rozwiązanie powinno wesprzeć kontrolę korzystania z pakietów danych.

Prawdopodobny termin oficjalnych aktualizacji od HTC to luty 2012 roku. W pierwszej kolejności Andoida 4.0 dostaną flagowe modele: HTC Sensation/XE/XL oraz HTC Evo 3D. Powyższe informacje dają tylko ogólne wyobrażenie o zmianach w autorskim interfejsie od HTC. Podejrzewam, że jeszcze kilka miłych niespodzianek tajwański producent dla nas przygotuje. Czy nowa nakładka zoptymalizowana pod Androida 4.0 okaże się wydajniejsza i mniej łasa na zasoby systemowe? Czas pokaże. Moim zdaniem idealnym rozwiązaniem było by gdyby producenci umożliwiali w łatwy sposób wyłączenie swoich nakładek systemowych i powrót do stockowych.

A Wy, co sądzicie o zmianach w Sense, jesteście zadowoleni czy liczyliście na więcej?

źródło: androidcommunity.com, xda developers

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Robert Stolarczyk