Najmniejszy księżyc w Układzie Słonecznym

NASA i HeroX razem szukają zasilania dla Księżyca – to trudniejsze, niż mogłoby się wydawać

2 minuty czytania
Komentarze

NASA chce, żeby powrót człowieka na Księżyc, oraz budowa bazy na Srebrnym Globie przebiegała bez problemów. Jest jednak sporo problemów, które agencja musi rozwiązać. Jak wiadomo prąd na Ziemi pochodzi z gniazdek elektrycznych z elektrowni. Tych jednak nie znajdziemy na Księżycu. Z powodu braku atmosfery elektrownie wiatrowe również raczej nie zdają egzaminu. W przypadku elektrowni słonecznych problemem jest to, że księżycowa dobra trwa miesiąc.

NASA ma problem z zasilaniem Księżyca

HeroX i NASA ogłosiły konkurs, o nazwie: NASA’s Watts on the Moon Challenge. NASA chce zachęcić do rozwoju rozwiązań energetycznych, aby zasilić trwałą obecność człowieka na powierzchni Księżyca, wspierając program Artemis. Oczywiście w ciągu dnia energii słonecznej nie brakuje. Na powierzchnię Księżyca dociera jej więcej niż na Ziemię. Problem zaczyna się w nocy. A jak już wyżej wspomniałem, noce są tam bardzo długie. Dodatkowo na powierzchni Srebrnego Globu występują również ekstremalne zmiany temperatury. To sprawia, że wykorzystanie energii słonecznej jest wyzwaniem. NASA poszukuje rozwiązań w zakresie zarządzania energią, jej dystrybucji i przechowywania, które pomogą utrzymać długoterminową obecność człowieka na Księżycu.

Zobacz też: Netflix pokazał zwiastun serialu anime „Resident Evil: Wieczny mrok”

Jest możliwe, że rozwiązania proponowane przez zespoły mogą być wykorzystane w rozwiązywaniu problemów energetycznych na Ziemi. W końcu technologie opracowane podczas kosmicznego wyścigu niejednokrotnie znajdywały zastosowanie w przeciętnym domu. Dlatego też rozwiązując problemy Księżyca możemy rozwiązać problemy Ziemi. Wyzwanie NASA`s Watts on the Moon Challenge oferuje zwycięskiemu zespołowi aż do 5 milionów dolarów nagrody. Uczestnicy mogą mieć możliwość opracowania i zademonstrowania swoich rozwiązań w obiektach NASA oraz udziału w misji Artemis. Rzecz jasna z perspektywy pracowników naziemnych.

Źródło: Slashgear

Motyw