Kilka dni temu powstał sojusz skupiający trzynaście dużych marek przeciwko polityce Apple. Te stają się wpłynąć na prawo tak, aby zmusić giganta do zmiany zasad dotyczących App Store. FIrmy te uważają, że Apple jest monopolistą. Oczywiście to wcale nie oznacza, że wygrają one ten spór. Jednak sam fakt, że się on toczy, rzuca cień na działania giganta. I właśnie to postanowiło wykorzystać Google, które właśnie złożyło deklarację dotycząca Androida 12 i alternatywnych sklepów.

Android 12 bardziej otwarty na alternatywne sklepy z aplikacjami

Android 12 bardziej otwarty na alternatywne sklepy z aplikacjami
Fot. Google Play

Oczywiście alternatywne sklepy na Androida są już teraz. Na przykład, Samsung ma swój własny sklep z aplikacjami o nazwie Galaxy Store i działa w połączeniu ze Sklepem Play. Huawei ma swoje App Gallery nie tylko na smartfonach pozbawionych GMS, ale także na tych z usługami Google. Ma to być jeszcze prostsze. Co ciekawe nakłada się to z zaostrzeniem zasad dotyczących prowizji w Sklepie Play. Otóż Google potwierdziło, że do września 2021 roku wszyscy twórcy i wydawcy aplikacji, którzy sprzedają towary cyfrowe za pośrednictwem sklepu giganta, będą zobowiązani do korzystania z systemu rozliczeń Google. Według firmy nie będzie to miało wpływu na większość programistów, ponieważ 97% z nich nie sprzedaje cyfrowych towarów. Google daje tym deweloperom roczny okres karencji, aby mogli oni otrzymać swoje aplikacje zgodnie z nowymi wytycznymi dotyczącymi rozliczeń.

Zobacz też: HarmonyOS także na już istniejących smartfonach? Są na to szanse

Dodatkowo jest to dowód na to, że Play Store jest lepszy niż inne sklepy z aplikacjami na Androida. Jest bezpieczny, szybki, łatwy w użyciu, a programiści mają do dyspozycji mnóstwo narzędzi. Deweloperzy mogą korzystać z narzędzi do administrowania, rozliczania, bezpieczeństwa i prywatności. Przy okazji jednak Google pobiera od sprzedaży 30% prowizji. Gigant jednak obiecuje, że ze względu na otwartą naturę Androida, deweloperzy nadal mogą zdecydować się na sklepy z aplikacjami innych firm. Wszystko, począwszy od Epic Games Store do F-Droid. Jest to dokładne przeciwieństwo działań Apple. Samo prowadzenie takich sklepów dzięki Androidowi 12 będzie jeszcze prostsze.

W odpowiedzi na te opinie będziemy wprowadzać zmiany w systemie Android 12 (przyszłoroczna wersja Androida), aby jeszcze bardziej ułatwić ludziom korzystanie z innych sklepów z aplikacjami na ich urządzeniach. Jednocześnie zadbamy, aby te nie naruszały środków bezpieczeństwa Androida. Już pracujemy nad odpowiednimi rozwiązaniami i mamy nadzieję, że w przyszłości staną się one popularne.

Niestety, nie wiadomo, o jakich rozwiązaniach konkretnie jest mowa. Ma być jednak łatwiej i bezpieczniej. I o to właśnie w tym wszystkim tutaj chodzi.

Źródło: wwcfteh

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.