Podróże w czasie są od wielu lat istotnym elementem wielu książek i filmów science fiction. Większość osób, które czytały lub oglądały treści koncentrujące się na podróżach w czasie, wie o paradoksach czasowych. Na przykład co się stanie, jeśli zabijemy własnego dziadka, zanim ten spłodzi naszego ojca? W końcu wtedy się nie urodzimy, ale skoro nas nie będzie, to nikt nie zabije naszego dziadka. To oznacza, że się urodzimy i będziemy mogli jednak zabić dziadka… No cóż, to jeden z poważniejszych problemów dotyczących tego zagadnienia. Swoją drogą nie wiem, co ten biedny dziadek zrobił fizykom, że tak bardzo chcą go zabić. Jednak jeśli macie wnuki, które interesują się tą dziedziną nauki, to lepiej bądźcie dla nich mili.

Podróże w czasie bez paradoksów

Podróże w czasie bez paradoksów

Podróże w czasie to coś, nad czym naukowcy i fizycy zastanawiali się przez wiele lat. Student fizyki Germain Tobar z University of Queensland w Australii mówi, że odkrył matematykę, która umożliwiłaby podróże w czasie bez paradoksów. Według Tobara dynamika klasyczna mówi, że jeśli znasz stan systemu w danym momencie, może opowiedzieć Ci całą historię systemu. Jego obliczenia sugerują, że czasoprzestrzeń może być zdolna do przystosowania się, aby uniknąć paradoksów. Jednym z przykładów jest podróżnik w czasie, który podróżuje w przeszłość, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Gdyby misja się powiodła, nie byłoby choroby, którą podróżnik w czasie mógłby cofnąć się i spróbować jej zapobiec. Tobar sugeruje, że choroba nadal rozprzestrzeniałaby się w jakiś inny sposób, inną drogą lub metodą, usuwając ten paradoks.

Zobacz też: Windows XP miał wyglądać jak system Apple. Dziwny projekt Microsoftu

Twórca nowej hipotezy uważa, że niezależnie od tego, co zrobiłby podróżnik w czasie, choroba nie zostałaby powstrzymana. Praca Tobara jest bardzo skomplikowana, ale w zasadzie przygląda się procesom deterministycznym na dowolnie wybranej liczbie regionów w kontinuum czasoprzestrzennym. Pokazuje, jak zamknięte krzywe czasowe, które Einstein przewidział, mogą wpisywać się w zasady wolnej woli i fizyki klasycznej. Kierownikiem badań Tobara jest fizyk Fabio Costa z University of Queensland. Costa twierdzi, że matematyka się sprawdza, zauważając dalej, że wyniki to istne science fiction. Nowa matematyka sugeruje, że podróżujący w czasie mogą robić, co chcą, a paradoksy nie są możliwe. Wydarzenia zawsze będą się dostosowywać, aby uniknąć wszelkich niespójności.

To by tłumaczyło Hitlera. Może ten właściwy był wysokim blondynem, ale na skutek działań podróżnika w czasie został on zabity, a jego rolę przejął niski brunet, jednak kult takiego wyglądu pozostał? To oczywiście żart, ale widzę tu spory potencjał na nową i dość niegroźną teorię spiskową. Pamiętajmy przy tym, że to jedynie hipoteza. Czas może działać zupełnie inaczej, w sposób, którego nikt się nie spodziewa.

Źródło: Slashgear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.