NASA zrobiła duży krok w kierunku uruchomienia nowych misji skupionych na Słońcu. Pomogą one nam lepiej zrozumieć, jak nasza centralna gwiazda wchodzi w interakcję ze środowiskiem kosmicznym wokół naszej planety. Agencja wybrała pięć propozycji i dała im po 1,25 miliona dolarów na przeprowadzenie dziewięciomiesięcznego badania koncepcji misji w ramach programu heliofizyki. Mają nam one pomóc w zrozumieniu kosmicznej pogody.

NASA chce zrozumieć kosmiczną pogodę

NASA chce zrozumieć kosmiczną pogodę

Po okresie badań NASA wybierze dwie misje, które zostaną zorganizowane. Ma to polegać na wysłaniu bezzałogowych sond w kosmos. Agencja wystosowała następujące oświadczenie w sprawie:

Mamy nadzieję, że uda nam się wysłać misję, która nie tylko poprawi nasze zrozumienie wszechświata, ale także zaoferuje kluczowe informacje, które pomogą chronić astronautów, satelity i sygnały komunikacyjne takie jak GPS w przestrzeni kosmicznej.

Zobacz też: Keanu Reeves przymierzany do roli w serialu Marvela „Moon Knight”

Pogoda w kosmosie ma ogromny wpływ zarówno na sygnały komunikacyjne, jak i na badania przestrzeni kosmicznej. Na przykład burze geomagnetyczne powodowane przez materię słoneczną mogą prowadzić do mniejszej dokładności systemu GPS. Cząstki promieniowania słonecznego mogą być również niebezpieczne dla ludzi w kosmosie. Między innymi mogą uszkodzić DNA w komórkach astronauty i spowodować raka. Jakie więc misje startują do konkurencji?

Solar-Terrestrial Observer for the Response of the Magnetosphere (STORM)

Ta misja ma na celu zapewnienie globalnego widoku systemu pogody kosmicznej. Użyje kilku narzędzi, aby obserwować, jak cząsteczki Słońca oddziałują na magnetosferę Ziemi i dowiedzieć się, jak zdarzenie w jednym regionie globu wpływa na inny.

HelioSwarm: Natura turbulencji w plazmie kosmicznej

HelioSwarm użyje dziewięciu statków kosmicznych SmallSat do wykonania pomiarów, które pomogą nam zrozumieć wiatr słoneczny.

Multi-slit Solar Explorer (MUSE)

Ta misja wykorzysta techniki spektroskopii. W ten sposób pomoże rozwikłać tajemnice procesów i zdarzeń zachodzących w atmosferze Słońca. Między innymi przyczynę wybuchów i rozbłysków słonecznych.

Auroral Reconstruction CubeSwarm (ARCS)

ARCS wykorzysta 32 CubeSats i 32 naziemne obserwatoria do badania procesów, które przyczyniają się do powstawania zorzy polarnej.

Solaris: Odkrycie tajemnic biegunów Słońca

Celem Solaris byłaby obserwacja biegunów słonecznych i zbieranie danych na temat światła, pól magnetycznych i ruchu na powierzchni Słońca. Dane, które zbierze, pomogłyby naukowcom dowiedzieć się, jak pola magnetyczne Słońca ewoluują i poruszają się oraz jak prowadzą one do okresu wielkiej aktywności słonecznej w przybliżeniu co 11 lat.

NASA mówi, że wybrała potencjalne misje w oparciu o ich wykonalność. Według założeń agencji koszt badań dwóch, które zostaną wybrane, będzie ograniczony do łącznej kwoty 250 mln dolarów

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.